Życzenia Zespołu "Archiwum Kobiet"
Zespół "Archiwum kobiet" życzy Państwu udanego, lepszego niż 2020 roku 2021 - zdrowia, spokoju, dobrych warunków do pracy i sukcesów.
pok. 110
zebrania: czwartki, godz.16.00-17.30
Kierowniczka zespołu
dr hab. Monika Rudaś-Grodzka, profesor instytutu
Członkinie zespołu
prof. dr hab. Anna Nasiłowska-Rek, profesor
dr Katarzyna Nadana-Sokołowska
dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz
dr Agnieszka Mrozik
Członkinie i członkowie projektu „Archiwum kobiet: kontynuacja”:
mgr Ewa Serafin
Dominik Purchała
dr Emilia Kolinko
dr Iwona Misiak
mgr Natalia Judzińska
Ewa Lipska
mgr Anna Pawlik
mgr Andrzej Zawadzki
mgr Honorata Sroka
Współpracowniczki uczestniczące w działaniach zespołu:
mgr Agnieszka Wróbel
dr Dobrochna Kałwa
dr Barbara Klich-Kluczewska
mgr Agnieszka Zawadowska
dr Julia Lewandowska
dr Alicja Urbanik-Kopeć
dr Karolina Krasuska
O Zespole:
Archiwum Kobiet to zespół badawczy Instytutu Badań Literackich PAN, działający od 2013 roku. Jego powstanie wiąże się z projektem „Archiwum Kobiet: Piszące”, realizowanym w ramach programu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Celem projektu było stworzenie bazy danych oraz zainicjowanie digitalnego archiwum niewydanych rękopisów kobiet mieszkających na obszarze historycznej Polski od XVI wieku do współczesności. Członkinie i członkowie zespołu przeprowadzają kwerendy w archiwach polskich i europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów powiązanych kulturowo z Polską poprzez fakt dawniejszej łączności z jej terytoriami (Litwa, Ukraina, Białoruś itp.).
Dzienniki, pamiętniki, korespondencja i niewydane rękopisy dzieł literackich, zwłaszcza sprzed drugiej połowy XIX wieku, to niedostatecznie rozpoznany kontynent kultury polskiej, skrywający tajemnice tożsamości kobiet, genealogii tej tożsamości, a także związków i aktywności kobiet innych niż uznane za jedynie znaczące dla biografii kobiecej: relacji małżeńskich, rodzinnych (żona, matka) i publicznych (patriotka, Matka Polka), czyli na przykład przyjacielskich, miłosnych i zawodowych. Relacje te często w nieoczekiwanych kierunkach przekraczają granice zakreślone przez pochodzenie etniczne, przynależność religijną, status społeczny oraz normy obyczajowe i moralne. Dzienniki, listy i inne dokumenty osobiste pozostające w rękopisach to nie tylko świadectwa życia umysłowego i obyczajów, ale także bardzo ważny i popularny gatunek piśmienniczy poprzednich epok. Z tego punktu widzenia piśmiennictwo kobiet – listy i dzienniki krążące pomiędzy nimi – okazują się rodzajem drugiego obiegu kultury intelektualnej, niewchodzącym poprzez druk w sferę publiczną, ale nieprzecenionym między innymi jeśli chodzi o poznanie życia umysłowego kobiet minionych epok.
Zespół "Archiwum kobiet" życzy Państwu udanego, lepszego niż 2020 roku 2021 - zdrowia, spokoju, dobrych warunków do pracy i sukcesów.
W XIX w. narodziło się romantyczne wyobrażenie o czarownicach jako pogankach, akuszerkach, zielarkach, guślarkach i buntowniczkach. Rzadko je dziś postrzegamy jako ofiary codziennej mizoginii.
Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Duchowość kobiet”, podczas którego historyk procesów o czary w Polsce, Michael Ostling opowie o przesłuchaniach domniemanych czarownic – o ich modlitwach, zaklęciach i rytuałach związanych z użyciem ziół – pokazując polskie czarownice jako fascynujące kobiety minionych epok.
Osoby zainteresowane wykładem prosimy o kontakt mailowy na adres archwumkobiet@ibl.waw.pl.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Duchowość kobiet".
Wykład poświęcony ezoterycznej duchowości kobiet wygłoszą prof. Monika Rzeczycka z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Izabela Trzcińska z AGH i prof. Agata Świerzowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Spotkanie odbędzie się online na platformie Zoom. Osoby zainteresowane wykładem prosimy o kontakt mailowy na adres archiwumkobiet@ibl.waw.pl. Otrzymają Państwo wówczas linki do wydarzenia oraz do lektury.
Po więcej informacji o spotkaniu zapraszamy do "Biuletynu Polonistycznego" >>
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (IBL PAN) ogłasza otwarty konkurs na stanowisko Adiunkta w Zespole Archiwum Kobiet.
Pełna treść ogłoszenia
Zespół Archiwum Kobiet zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Duchowość kobiet”. Najbliższe spotkanie, które odbędzie się 30 maja o godz. 17, dotyczyć będzie "boskiej anarchii" - koncepcji związanej z wybranymi nurtami duchowości chrześcijańskiej, przeciwstawiającymi się najbardziej utrwalonemu i rozpowszechnionemu obrazowi Boga jako Władcy. Opowie o niej dr Rafał Tichy.
KIEROWNIK PROJEKTU: DR HAB. MONIKA RUDAŚ-GRODZKA
Projekt „Archiwum kobiet: piszące” zakończył się w lutym 2018 r. W ramach grantu zrealizowano zakładane cele projektu. Wdrożono i uruchomiono bazę danych „Archiwum kobiet”, w której znajdują się rekordy przygotowane na podstawie rękopisów autorstwa kobiet przechowywanych w archiwach i bibliotekach.
Zespół Archiwum Kobiet serdecznie zaprasza na kolejne otwarte seminarium w cyklu „Duchowość kobiet”.
Wystąpienie dr Katarzyny Nadany-Sokołowskiej o bohaterce powieści George Sand „Joanna” będzie pretekstem do przypomnienia romantycznej druidomanii oraz do rozmowy o tym, w jaki sposób Sand próbowała w tej powieści przedstawić wyższym warstwom społeczeństwa psychikę (i duchowość?) ludu. Przyjrzymy się także jej bohaterce od strony współczesnych feministycznych dociekań nad długim trwaniem symboli i wyobrażeń matriarchalnych w kulturze chrześcijańskiej.
Organizator: Zespół Archiwum Kobiet IBL PAN
Prelekcja psychoterapeutki Tanny Jakubowicz-Mount na temat kultury holistycznej rozpocznie się o godz. 17.00 w sali 144, ul. Nowy Świat 72.
Organizatorzy: Archiwum Kobiet IBL PAN, Instytut Religioznawstwa UJ
Miejsce spotkania: Pałac Staszica, Nowy Świat 72, s. 144
Wstęp wolny
Zaproszenie >>jpg<<
Zapraszamy na wykłady zespołu Archiwum Kobiet IBL PAN, które odbędą się w ramach tegorocznego Festiwalu Nauki.
Prezentowane zagadnienia będą związane z naszą ostatnią publikacją „… czterdzieści i cztery. Figury literackie. Nowy kanon" wydaną nakładem Wydawnictwa Instytutu Badań Literackich pod red. Moniki Rudaś-Grodzkiej, Barbary Smoleń, Katarzyny Nadany-Sokołowskiej, Agnieszki Mrozik, Katarzyny Czeczot, Anny Nasiłowskiej, Ewy Serafin-Prusator, Agnieszki Wróbel.
Podczas wykładów zostaną poddane oglądowi figury związane z kobiecością i jej funkcjonowaniem w polskiej kulturze. Punktem odniesienia staną się dla nich najbardziej znane, ale także wypierane i objęte milczeniem wyobrażenia, symbole i fantazmaty.
Organizacja: Archiwum Kobiet IBL PAN i Fundacja Gender Center.
Miejsce: Pałac Staszica, Nowy Świat 72, sala 144
Więcej informacji o wykładach w załączniku.
Serdecznie zapraszamy na piąte seminarium z cyklu „Duchowość kobiet” organizowane przez zespół Archiwum Kobiet IBL PAN oraz Instytut Religioznawstwa UJ. Gościniami spotkania będą pisarka Justyna Bargielska i artystka sztuk wizualnych Ada Karczmarczyk. Wystąpią one z krótkimi prezentacjami, które będą punktem wyjścia do dyskusji.
kierownik: dr Monika Rudaś-Grodzka
grant NPRH
na lata 2013-2018
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, tel. (22) 826-99-45, 6572-895, faks. (22) 826-99-45
Copyright © 2021 Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
Projekt i wykonanie Kompan.pl