Zespół do Badań nad Literaturą i Kulturą Później Nowoczesności

 pok. 230, tel. (22) 6572-854

SKŁAD ZESPOŁU

prof. dr hab. Marek Zaleski, profesor -  kierownik
dr hab. Andrzej Leśniak, profesor instytutu
dr hab. Paweł Mościcki, profesor instytutu
dr Justyna Tabaszewska
dr Katarzyna Czeczot

WSPÓŁPRACA

dr hab. Adam Lipszyc
dr Jakub Momro
dr Karolina Felberg-Sendecka
mgr Dorota Jarecka


O ZESPOLE

Uczestników Zespołu łączy przekonanie, iż nowoczesnej refleksji nad literaturą nie można uprawiać w izolacji od szeroko rozumianej kultury oraz wpływów jej dziedzin na techniki i wyobraźnię współczesnych pisarzy jak również czytelników. Dlatego przedmiotem prowadzonych przez Zespół badań będzie literatura w kontekście innych dziedzin kultury: fotografii, sztuk plastycznych, sztuk performatywnych, teatru, filmu, komiksu, telewizji, etc. Interdyscyplinarność stanowi jedno z głównych założeń prac Zespołu.

Również  refleksja teoretyczna, bez której nie sposób oddać w pełni złożonych zależności różnych dziedzin kultury. W pracach naszego Zespołu zamierzamy łączyć język kulturoznawczy i literaturoznawczy z dyskursem filozofii, socjologii, antropologii i innych dziedzin współczesnej humanistyki, w których to, co konkretne i to, co ogólne nieustannie odsyłają do siebie nawzajem.

Trzecim założeniem pozostaje traktowanie nowoczesności i ponowoczesności jako dynamicznego continuum wyznaczonego przez kryzysy jako punkty zwrotne.

Zespół został powołany decyzją dyrektora IBL z grudnia 2011, funkcjonuje od 1 stycznia 2012 roku.

Wiadomości Zespołu do Badań nad Literaturą i Kulturą Późnej Nowoczesności

22 listopada 2019, godz. 13, Pałac Staszica w Warszawie (sala 144): otwarte seminarium naukowe "Virgil Abloh. Wzbogacanie rzeczy"

Zespół do Badań nad Literaturą i Kulturą Późnej Nowoczesności zaprasza na otwarte seminarium naukowe pt."Virgil Abloh. Wzbogacanie rzeczy", które odbędzie się 22 listopada o godz. 13.00 w sali 144.
Prowadzący: dr hab. Andrzej Leśniak, prof. IBL

 

 

 

 

 

 


 

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, tel. (22) 826-99-45, 6572-895, faks. (22) 826-99-45