Pracownia Antropologii Współczesności

 pok. 230, tel. (22) 6572-854

SKŁAD PRACOWNI

dr hab. Paweł Mościcki, profesor instytutu, kierownik pracowni
dr hab. Andrzej Leśniak, profesor instytutu
dr hab. Justyna Tabaszewska, profesor instytutu
dr hab. Katarzyna Czeczot, profesor instytutu
dr Aleksandra Wójtowicz, adiunkt

WSPÓŁPRACA

prof. dr hab. Marek Zaleski, profesor
dr hab. Adam Lipszyc
dr Jakub Momro
dr Karolina Felberg-Sendecka
dr Dorota Jarecka
mgr Tomasz Kunicki-Goldfinger

O PRACOWNI

Członków Pracowni łączy przekonanie, iż nowoczesnej refleksji nad literaturą nie można uprawiać w izolacji od szeroko rozumianej kultury oraz wpływów jej dziedzin na techniki i wyobraźnię współczesnych pisarzy jak również czytelników. Dlatego przedmiotem prowadzonych przez Pracownię badań będzie literatura w kontekście innych dziedzin kultury: fotografii, sztuk plastycznych, sztuk performatywnych, teatru, filmu, komiksu, telewizji, etc. Interdyscyplinarność stanowi jedno z głównych założeń prac.

Również  refleksja teoretyczna, bez której nie sposób oddać w pełni złożonych zależności różnych dziedzin kultury. W pracach naszego Zespołu zamierzamy łączyć język kulturoznawczy i literaturoznawczy z dyskursem filozofii, socjologii, antropologii i innych dziedzin współczesnej humanistyki, w których to, co konkretne i to, co ogólne nieustannie odsyłają do siebie nawzajem.

Trzecim założeniem pozostaje traktowanie nowoczesności i ponowoczesności jako dynamicznego continuum wyznaczonego przez kryzysy jako punkty zwrotne.


Decyzją dyrektora IBL z grudnia 2011 powołano Zespół do Badań nad Literaturą i Kulturą Później Nowoczesności, który decyzją Rady Naukowej IBL z dnia 11 października 2022 przekształcono w Pracownię Antropologii Współczesności.

Wiadomości Pracowni Antropologii Współczesności

22 listopada 2019, godz. 13, Pałac Staszica w Warszawie (sala 144): otwarte seminarium naukowe "Virgil Abloh. Wzbogacanie rzeczy"

Zespół do Badań nad Literaturą i Kulturą Późnej Nowoczesności zaprasza na otwarte seminarium naukowe pt."Virgil Abloh. Wzbogacanie rzeczy", które odbędzie się 22 listopada o godz. 13.00 w sali 144.
Prowadzący: dr hab. Andrzej Leśniak, prof. IBL
Logo Archiwum Kobiet

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku