Pracownia Literatury Oświecenia

pok. 131, tel. (22) 6572-876

Członkowie Pracowni:

Kierownik pracowni - prof. dr hab. Anna Grześkowiak-Krwawicz, profesor
prof. dr hab. Tomasz Chachulski, profesor
dr hab. Magdalena Górska, profesor instytutu
dr Klara Leszczyńska-Skowron
dr hab. Agata Roćko, profesor instytutu
dr Magdalena Ślusarska

Pracownicy emerytowani uczestniczący w pracach Pracowni:
prof. dr hab. Teresa Kostkiewiczowa

 Zebrania Pracowni odbywają się w w czwartki od 11. 00 – 13.00.
 

Wiadomości Pracowni Literatury Oświecenia

Z warsztatów badaczy oświecenia - edycja druga - spotkanie drugie

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA

Pracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na drugie spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego dr Piotr Maksymowicz wygłosi referat pt. Partytura i libretto. Ukryte znaczenia warstwy muzycznej oper Wojciecha Bogusławskiego. Spotkanie odbędzie się 25 listopada (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.

 

 

Z warsztatów badaczy oświecenia - edycja druga - spotkanie pierwsze

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA

Z ogromną radością Pracownia Literatury Oświecenia zaprasza na kolejny cykl spotkań zatytułowany "Z warsztatów badaczy oświecenia", nawiązujący do wieloletniej tradycji konferencji organizowanych przez Pracownię, których celem było umożliwienie spotkania i rozmowy badaczom osiemnastego wieku z różnych pokoleń, ośrodków naukowych i o różnych specjalizacjach. Drugą edycję wirtualnych spotkań zainicjuje Pani Marzena Suska referatem pt. "Gdyby Kloe szczyptę wzięła zielonego maju" – symbolika zieleni w polskiej poezji czasów oświecenia. Spotkanie odbędzie się 21 października 2021 r. (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.

Z warsztatów badaczy oświecenia - ostatnie spotkanie

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA


Pracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na ostatnie już spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia". Będzie miało ono nieco inną formułę niż dotychczasowe, nie będzie to referat, ale dyskusja nad książką Profesora Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego The Polish-Lithuanian Commonwealth, 1733-1795: Light and FlameGłos na jej temat zabiorą Profesorowie Jarosław Czubaty, Anna Grześkowiak-Krwawicz i Zofia Zielińska oraz sam Autor. Spotkanie odbędzie się 17 czerwca (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.

 

Zaproszenie na kolejne spotkanie z cyklu: "Z warsztatów badaczy oświecenia"

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA

 

 

Pracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego Profesor Izabella Zatorska wygłosi referat pt. "Niewolnik zbuntowany: barokowy, oświecony, romantyczny". Spotkanie odbędzie się 27 maja (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.
 

Zaproszenie na kolejne spotkanie z cyklu: "Z warsztatów badaczy oświecenia"

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA


Pracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego Profesor Mariusz Ausz wygłosi referat pt. Litewska prowincja zakonu pijarów w XVIII w. i jej wkład w rozwój szkolnictwa i kultury Rzeczypospolitej. Spotkanie odbędzie się 13 maja (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.

Zaproszenie na kolejne spotkanie z cyklu: "Z warsztatów badaczy oświecenia"

 

 Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA


Pracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego prof. Antoni Czyż wygłosi referat pt. Literatura dokumentu osobistego - późnobarokowe rękopisy benedyktynek. Zasoby z XVIII wieku w Sandomierzu. Spotkanie odbędzie się 29 kwietnia (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.

 

"Z warsztatów badaczy oświecenia" - spotkanie odwołane

 

Z ogromnym żalem informujemy, że czwartkowe dziewiąte spotkanie pod szyldem "Warsztatów badaczy oświecenia" nie odbędzie się. Przy okazji serdecznie zapraszamy na spotkanie w przyszły czwartek (29 kwietnia), podczas którego referat wygłosi Pan Profesor Antoni Czyż. Więcej informacji o spotkaniu pojawi się na naszej stronie już wkrótce.

Zaproszenie na dziewiąte spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia"

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA


Pracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na dziewiąte spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego Profesor Marie-Christine Skuncke wygłosi referat pt. L'Histoire métallique de Gustave III de Suède et celle de Louis XIV, ou Comment écrire l'histoire par les médailles. Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.

 

 
 

Zaproszenie na ósme spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia"

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIAPracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na ósme spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego Profesor François Rosset wygłosi referat pt. « Utopia itp.: o granicach fikcji w XVIII w. ». Spotkanie odbędzie się 18 marca (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.
 

Zaproszenie na siódme spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia"


Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA 


Pracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na siódme spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego dr Patrycja Bąkowska wygłosi referat pt. Realizacja projektu "człowieka czułego" w Dzienniku wojskowym z 1813 r. i Wspomnieniach mojej młodości Kazimierza Brodzińskiego. Spotkanie odbędzie się 11 marca (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.
 
Logo Archiwum Kobiet

 

     

 

 

 

 

 

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku

 

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, tel. (22) 826-99-45, 6572-895, faks. (22) 826-99-45