Pracownia Literatury Oświecenia

pok. 131, tel. (22) 6572-876

Członkowie Pracowni:

Kierownik pracowni - prof. dr hab. Anna Grześkowiak-Krwawicz, profesor
prof. dr hab. Tomasz Chachulski, profesor
dr hab. Magdalena Górska, profesor instytutu
dr Klara Leszczyńska-Skowron
dr hab. Agata Roćko, profesor instytutu
dr Magdalena Ślusarska

Pracownicy emerytowani uczestniczący w pracach Pracowni:
prof. dr hab. Teresa Kostkiewiczowa

 Zebrania Pracowni odbywają się w w czwartki od 11. 00 – 13.00.
 

Wiadomości Pracowni Literatury Oświecenia

Z warsztatów badaczy oświecenia - edycja druga - spotkanie trzynaste

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA


Pracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na trzynaste spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego dr Adam Danilczyk oraz dr Magdalena Bober-Jankowska wygłoszą referat pt. Wieczory Sejmowe i Rozmowy o Sejmikach Stanisława K. Potockiego. U źródeł pierwszej wersji Konstytucji 3 maja. Spotkanie odbędzie się 2 czerwca (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.

 

Z warsztatów badaczy oświecenia - edycja druga - spotkanie dwunaste

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA


Pracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na dwunaste spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego dr Grzegorz Glabisz wygłosi referat pt. Współpraca Stanisława Augusta z wielkopolskim elitami politycznymi w latach 1773-1780. Problem klasyfikacji postaw i obozów politycznych. Spotkanie odbędzie się 19 maja 2022 r. (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.

Z warsztatów badaczy oświecenia - edycja druga - spotkanie jedenaste

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA

Pracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na jedenaste spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego Profesor Regina Bochenek-Franczakowa wygłosi referat pt. Peruwianka w Paryżu. Françoise de Graffigny, "Listy Peruwianki 1747". Spotkanie odbędzie się 12 maja 2022 r. (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.


Z warsztatów badaczy oświecenia - edycja druga - spotkanie dziesiąte

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIAPracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na dziesiąte spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego Profesor Aleksandra Norkowska wygłosi referat pt. Rumieniące się słowo, czyli o cegle jako (rzadkim) budulcu obrazowania poetyckiego w czasach oświecenia. Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.

 

Z warsztatów badaczy oświecenia - edycja druga - spotkanie dziewiąte

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA

Pracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na dziewiąte spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego dr Jacek Kordel wygłosi referat pt. Polityczne plany i zamierzenia Katarzyny II wobec Rzeszy Niemieckiej (lata 70. i 80. XVIII w.). Spotkanie odbędzie się 7 kwietnia (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.

 

Z warsztatów badaczy oświecenia - edycja druga - spotkanie ósme

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA

 
 
Pracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na ósme spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego Profesor Anna Grześkowiak-Krwawicz wygłosi referat pt. Świątynia wolności, czy jej zagrożenie. Osiemnastowieczne dyskusje o roli i miejscu sejmu w systemie władzy Rzeczypospolitej. Spotkanie odbędzie się 17 marca 2022 r. (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.
 
 

Z warsztatów badaczy oświecenia - spotkanie siódme

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIAPracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na siódme spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego dr Magdalena Bober-Jankowska wygłosi referat pt. Michała Dymitra Krajewskiego mariaż z cudzym pomysłem twórczym. Przypadek "Leszka Białego". Spotkanie odbędzie się 24 lutego 2022 r. (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.
 
 

Z warsztatów badaczy oświecenia - edycja druga - spotkanie szóste

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIAPracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na szóste spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego Profesor Teresa Kostkiewiczowa wygłosi referat pt. "Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość?" Pierwsze projekty odzyskania niezawisłości narodu w początku XIX wieku. Spotkanie odbędzie się 10 lutego (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.

Z warsztatów badaczy oświecenia - edycja druga - spotkanie piąte

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA

 

Pracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na piąte spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego dr Gabriela Gacek wygłosi referat pt. Działalność muzyczna Józefa Boruwłaskiego (1739 - 1837). Spotkanie odbędzie się 27 stycznia (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.
 
 
 

Z warsztatów badaczy oświecenia - edycja druga - spotkanie czwarte

 

Z WARSZTATÓW BADACZY OŚWIECENIA

Pracownia Literatury Oświecenia serdecznie zaprasza na czwarte spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", podczas którego dr Joanna Orzeł wygłosi referat pt. Przeszłość Rzeczypospolitej Obojga Narodów w księgach silva rerum długiego wieku XVIII. Spotkanie odbędzie się 13 stycznia 2022 r. (czwartek) o godz. 11.00 za pośrednictwem platformy Google Meet.

Logo Archiwum Kobiet

 

     

 

 

 

 

 

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku

 

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, tel. (22) 826-99-45, 6572-895, faks. (22) 826-99-45