Deklaracja dostępności ibl.waw.pl

Deklaracja dostępności
 
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. 2019 poz. 848). Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej ibl.waw.pl.
Data publikacji strony internetowej: 2012-05-22 . Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2021-01-29.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
  • występują teksty w postaci grafiki i niektóre elementy graficzne nie posiadają tekstów alternatywnych,
  • niektóre elementy strony posiadają zbyt mały kontrast, powodują utrudnienia w obsłudze strony tylko za pomocą klawiatury lub czytnika ekranu,
  • po powiększeniu strony do 200% nie wszystkie treści strony mieszczą się w oknie przeglądarki,
  • brak możliwości ukrycia i całkowitego zatrzymania zmieniających się banerów pod menu głównym,
  • występują błędy w kodzie strony,
  • występują multimedia nieprzystosowane do potrzeb osób niedosłyszących i niesłyszących oraz osób niedowidzących i niewidomych (pliki multimedialne podlegają wyłączeniu ze względu na opublikowanie ich przed 23 września 2020 roku).
Na stronie internetowej można korzystać ze  standardowych skrótów klawiaturowych.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-09-23 .
Deklaracja została poddana przeglądowi oraz aktualizacji dnia: 2024-03-25.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe.  
 
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt.
Osoba do kontaktu w sprawie dostępności strony: Żaneta Kucharska, dostepnosc@ibl.waw.pl, numer telefonu (22) 657-27-12.
Informacje na temat procedury.

Każdy ma prawo do:
  • złożenia wniosku o udostępnienie informacji niedostępnej oraz skargi na brak zapewnienia dostępności,
  • wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu,
  • udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.

Żądanie powinno zawierać następujące dane:

  • dane kontaktowe osoby występującej z żądaniem,
  • wskazanie strony internetowej lub elementu strony internetowej, które mają być dostępne cyfrowo,
  • wskazanie sposobu kontaktu z osobą występującą z żądaniem.

Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna również określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Instytut Badań Literackich PAN zrealizuje żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie będzie możliwe, IBL PAN niezwłocznie poinformuje o tym wnoszącego żądanie i określi termin realizacji żądania, który nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej okaże się niemożliwe, IBL PAN może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy IBL PAN odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub elementu strony internetowej za pośrednictwem poczty elektronicznej dostepnosc@ibl.waw.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa. Skargę można złożyć także do Rzecznika Praw Obywatelskichhttps://www.rpo.gov.pl.
 


Dostępność architektoniczna
 
 
1. Instytut Badań Literackich PAN, ul. Nowy Świat 72, Warszawa
Do budynku prowadzą dwa wejścia, przez dziedziniec Pałacu Staszica od strony ul. Świętokrzyskiej oraz od ul. Nowy Świat. Do wejścia od ul. Nowy Świat prowadzą schody bez podjazdu dla wózków.
Brak naprowadzeń dla osób niewidomych i słabowidzących.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Szatnia znajduje się po lewej stronie od wejścia. Recepcja znajduje się po prawej stronie od wejścia od ul. Nowy Świat. Dalej po prawej znajduje się winda, do której może zmieścić się osoba na wózku. Dla osób na wózkach dostępny jest tylko korytarz na I piętrze. Do części korytarza na II i III piętrze prowadzą schody bez platformy przychodowej.
Do Biblioteki IBL PAN mogą dostać się osoby na wózku inwalidzkim po wcześniejszym kontakcie z pracownikiem Biblioteki, w celu otwarcia bocznych drzwi znajdujących na parterze budynku przy portierni.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze, po lewej.
Przed budynkiem wyznaczono miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
 
2. Instytut Badań Literackich PAN, Pracownia Słownika Polszczyzny XVI wieku,  ul. Piekary 8, 87-100 Toruń
Kamienica trzykondygnacyjna w obrębie Starego Miasta, objęta dozorem konserwatorskim.
Do siedziby IBL PAN przy ul. Piekary 8 w Toruniu prowadzi wejścia z jednym schodem. Przy wejściu znajduje się domofon za pomocą którego można wezwać pracowników i poprosić o pomoc w pokonaniu progu.
W budynku nie ma windy. Dla osób na wózkach dostępny jest tylko korytarz przy głównym wejściu do budynku.
W budynku nie ma toalet przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Instytut nie dysponuje także miejscami parkingowymi dla osób niepełnosprawnych.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Do wszystkich pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

 
3. Instytut Badań Literackich PAN, Redakcja „Pamiętnika Literackiego”, budynek Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Nankiera 15 b, 50-140 Wrocław, pokój nr 138, I piętro
Do budynku IFP prowadzą dwa wejścia. Pierwsze, główne, mieści się od strony pl. Nankiera, prowadzi do niego podjazd dla wózków, gdyż znajduje się ono poniżej poziomu ulicy. Drugie wejście, boczne, znajduje się od ul. Grodzkiej, gdzie mieści się druga portiernia oraz podjazd dla wózków (w tej części wózki mogą poruszać się tylko na parterze; nie są one jednak w stanie przedostać się stamtąd do głównej części budynku IFP).
Brak naprowadzeń dla osób niewidomych i słabowidzących.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych ani oznaczeń kontrastowych czy w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. W budynku są natomiast oznaczenia w alfabecie brajla.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Szatnia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego, natomiast portiernia - naprzeciwko niego. Dalej, za portiernią po lewej znajduje się winda (wjeżdżająca od parteru do III piętra), do której może zmieścić się osoba na wózku. Na poszczególne piętra wózki dla osób niepełnosprawnych mogą dostać się tylko windą.
Do Biblioteki IFP, która znajduje się na parterze, osoby na wózku inwalidzkim mogą dostać się dzięki podjazdowi.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych jest dostępna na parterze, po prawej stronie głównego korytarza prowadzącego od wejścia od pl. Nankiera.
Przed budynkiem nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

 
4. Instytut Badań Literackich PAN, Pracownia Bibliografii Bieżącej, ul. H. Wieniawskiego 17/19, 61-712 Poznań
Pracownia Bibliografii Bieżącej IBL PAN wynajmuje pokoje w budynku będącym siedzibą Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.
Budynek nie jest obiektem użyteczności publicznej, jest objęty systemem kontroli elektronicznej i jest dostępny wyłącznie dla osób upoważnionych.
Jedyne wejście do budynku dla pracowników IBL jest możliwe wyłącznie za pomocą kart dostępu od strony ul. H. Wieniawskiego. Elektroniczne karty dostępu umożliwiają pracownikom PBB poruszanie się i przebywanie wyłącznie w ściśle wyznaczonych strefach.
W części budynku użytkowanej przez IBL nie ma pętli indukcyjnych, oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Brak windy. Brak toalety dla niepełnosprawnych.
Do wejścia do budynku od strony ul. H. Wieniawskiego prowadzą schody, obok których znajduje się winda dla wózków.
Brak naprowadzenia dla osób niewidomych i słabowidzących.
Po lewej stronie od wejścia znajduje się portiernia.
 

Raporty o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego - Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

Logo Archiwum Kobiet

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku