Skamandrycka triada na emigracji. Edycja listów Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego i Mieczysława Grydzewskiego (publikacja książkowa i cyfrowa)

Kierowniczka: Beata Dorosz
2015–2022

Projekt dotyczy korespondencji wybitnych przedstawicieli literatury i kultury polskiej XX wieku, poetów Jana Lechonia i Kazimierza Wierzyńskiego oraz redaktora Mieczysława Grydzewskiego – wymieniane między nimi listy, zachowane głównie w Polskim Instytucie Naukowym w Ameryce z siedzibą w Nowym Jorku i Bibliotece Polskiej w Londynie (ale też rozproszone w Bibliotece Narodowej w Warszawie, Archiwum Emigracji w Toruniu, Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów na Stawisku oraz w zbiorach prywatnych), są ważnym ogniwem polskiego dziedzictwa kulturowego. Ten unikatowy zasób dokumentów źródłowych zawiera fundamentalne informacje na temat polskiego życia kulturalno-literackiego i społeczno-politycznego na emigracji po II wojnie światowej, stanowi też jedno z najistotniejszych źródeł materiałowych do badań życia i twórczości trójki korespondentów.
W wyniku realizacji projektu ukaże się w Wydawnictwie IBL PAN edycja korespondencji w opracowaniu krytycznym Beaty Dorosz przy współpracy Pawła Kądzieli w postaci książek: Listy 1941–1956 Jana Lechonia i Kazimierza Wierzyńskiego (w liczbie 227) zostały wydane w 1 tomie w 2016 r.; Listy 1940–1969 Mieczysława Grydzewskiego i Kazimierza i Haliny Wierzyńskich (w liczbie 1103) będą wydane w 4 tomach w 2022 roku.
Krytyczna edycja archiwalnego zespołu listów będzie też prezentowana w formie ogólnodostępnej naukowej edycji cyfrowej na platformie TEI.NPLP.PL. Edycja cyfrowa, opracowywana przez zespół Nowej Panoramy Literatury Polskiej Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN pod nadzorem dra hab., prof. IBL PAN, Bartłomieja Szleszyńskiego, wykorzystuje system TEI (Text Encoding Initiative), prezentujący obecnie najwyższy standard jakości w zakresie kodowania edycji cyfrowych na świecie. Pozwoli ona na szeroki i stały dostęp do opracowywanych materiałów wraz z komentarzem naukowym oraz na złożone formy przeszukiwań i prezentacji całości materiału. Edycja cyfrowa ma charakter pionierski: jest pierwszą w Polsce opartą na TEI edycją związaną ze współczesnością.

Uczestnicy projektu z IBL PAN:
dr hab. prof. IBL PAN, Beata Dorosz - kierownik
dr hab., prof. IBL PAN, Bartłomiej Szleszyński
dr Kajetan Mojsak
dr Konrad Niciński
dr Paweł Rams
mgr Agnieszka Szulińska

Uczestnik projektu spoza IBL PAN:
mgr Paweł Kądziela

Logo Archiwum Kobiet

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku