Dofinansowanie wydania korespondencji Mieczysława Grydzewskiego z Kazimierzem i Haliną Wierzyńskimi

Dzięki życzliwości członków Zarządu Polskiego Funduszy Wydawniczego w Kanadzie planowane czterotomowe wydanie korespondencji Mieczysława Grydzewskiego z Kazimierzem i Haliną Wierzyńskimi z lat 1920–1969, przygotowywane przez dr hab. Beatę Dorosz w grancie NPRH Skamandrycka triada na emigracji. Edycja listów Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego i Mieczysława Grydzewskiego (publikacja książkowa i cyfrowa), zyskało wsparcie finansowe w wysokości 5 tysięcy dolarów kanadyjskich w ramach projektu "The Edward Zyman Umbrella Project".

Zarząd Polskiego Funduszy Wydawniczego w Kanadzie (z siedzibą w Toronto; dalej PFWK) w uzasadnieniu decyzji o dofinansowaniu publikacji korespondencji Poety i Redaktora napisał, że "zapadła ona na podstawie znajomości znakomitych dokonań Pani Profesor Beaty Dorosz. Mamy tu na myśli przede wszystkim wymagające iście benedyktyńskiej pracowitości przygotowanie edycji korespondencji Jana Lechonia i Mieczysława Grydzewskiego (wydane w dwóch tomach) oraz Jana Lechonia i Kazimierza Wierzyńskiego, a także edycje korespondencji Lechonia z Zofią i Rafałem Malczewskimi (Coraz trudniej żyć a umrzeć strach), jak i opracowany z wyjątkowa pieczołowitością tom Nowojorski pasjans. Polski Instytut Naukowy w Ameryce – Jan Lechoń  Kazimierz Wierzyński".

Głównym zadaniem i celem Zarządu PFWK jest wspieranie wydawania książek pisarzy-emigrantów z Kanady i Stanów Zjednoczonych, oraz współwydawanie ich także w kraju – we współpracy z krajowymi wydawcami. Fundusz współuczestniczy także w powstawaniu opracowań naukowych, antologii, biografii, monografii i tomów korespondencji poświęconych twórcom polskiej diaspory w Ameryce Północnej.
Pomysłodawcą i inicjatorem projektu współfinansowania przez Fundusz książek wydawanych w kraju oraz pomocy polskim badaczom emigracji był poeta, prozaik, krytyk literacki, Edward Zyman, nie zdążył go wszakże rozwinąć (zmarł 18 listopada 2022 r.). Był wiceprzewodniczącym i członkiem założycielem działającej od 1988 r. w Toronto Fundacji Władysława i Nelli Turzańskich, a do 1995 r. prezesem PFWK. "The Edward Zyman Umbrella Project" powstał, by z jednej strony urzeczywistnić jego ideę, z drugiej – uhonorować i upamiętnić jego wieloletnią niestrudzoną działalność na rzecz kultury i literatury polskiej. Edycja listów Mieczysława Grydzewskiego i Kazimierza i Haliny Wierzyńskich będzie pierwszą publikacją "pod jego opiekuńczym parasolem".

Logo Archiwum Kobiet

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku