Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa
tel.:(22) 826-99-45, 6572-895
e-mail: 
sekretariat@ibl.waw.pl

Dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN
prof. dr hab. Mikołaj Sokołowski

Zastępca Dyrektora ds. Naukowych
dr Grzegorz Marzec

Zastępca...

IBL dla szkół

     Instytut Badań Literackich działa od roku 1948 roku. To tutaj powstały najważniejsze serie historycznoliterackie: Historia literatury polskiej pod redakcją Kazimierza Wyki, Vademecum Polonisty pod redakcją Janusza Sławińskiego, a w nim seria s...

Projekt „OZwRCIN”

W dniu 1.08.2018 r. Biblioteka Instytutu Badań Literackich PAN rozpoczęła realizację trzyletniego projektu pn. Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych (OZwRCIN) w ramach trzeciego konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, oś II E-administ...

Działalność edukacyjna IBL PAN

Trwa rekrutacja na studia doktoranckie, podyplomowe oraz kursy.
S e r d e c z n i e   z a p r a s z a m y !

8 lipca 2021: Dr Agnieszka Kramkowska-Dąbrowska, "Generosity of Narrative: Wiesław Myśliwski" ("Szczodrość narracji: Wiesław Myśliwski")

Wiesław Myśliwski jest jednym z nielicznych żyjących pisarzy, którzy debiutowali ponad pięćdziesiąt lat temu i z powodu wagi swoich dzieł w...

17-26 września 2021: Festiwal Nauki

Instytut Badań Literackich PAN zaprasza na spotkania, które odbędą się w dniach  19-25 września 2021 r. w ramach  25. Festiwalu Nauki.
Program spotkań oraz inne informacje zamieszczone są w zakładce Festiwal Nauki.

Aktualności

Oferta pracy dla informatyka w Pracowni Słownika Polszczyzny XVI wieku

06.12.2021

Pracownia Słownika Polszczyzny XVI wieku Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (z siedzibą w Toruniu) poszukuje informatyka do realizacji zadań związanych z rozbudową Internetowego słownika polszczyzny XVI wieku oraz portalu internetowego spxvi.edu.pl
Informacje szczegółowe w ogłoszeniu (pdf, 75,8 KB).
 

Ciąg dalszy wykładów w ramach programu IBL.eu: Dziedzictwo Jagiellonów i Wazów. Polska - Finlandia - Szwecja.

Ciąg dalszy wykładów w ramach programu IBL.eu: Dziedzictwo Jagiellonów i Wazów. Polska - Finlandia - Szwecja.

03.12.2021

Poznajcie Państwo naszego następnego prelegenta. To prof. Peter Sjökvist z Uniwersytetu w Uppsali. Więcej szczegółów o nim na stronie: https://katalog.uu.se/profile/?id=N3-457
Peter opowie o księgach Zygmunta III Wazy w bibliotece uniwersyteckiej w Uppsali. 7 grudnia przygotujemy zapis prezentacji, który następnie udostępnimy na stronie: https://www.facebook.com/jagielloniansPuolaSuomi
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. A już 14 grudnia odbędzie się ostatni wykład, który wygłosi prof. Anu Lahtinen z Uniwersytetu w Helsinkach. Cały cykl jest częścią projektu IBL.eu: Dziedzictwo Jagiellonów i Wazów. Polska - Finlandia - Szwecja, kierowanego przez dr Ewę Cybulską-Bohuszewicz.
Plakat do pobrania w formacie png (1,2 MB).

Zaproszenie do złożenia oferty

29.11.2021

Zapytanie ofertowe - prenumerata czasopism zagranicznych na rok 2022 (pdf, 253 KB).
Oferty proszę przesyłać w nieprzekraczalnym terminie do 3 grudnia 2021 r.

Wyniki Wewnętrznego Konkursu na Utwór Dramatyczny w ramach kursów prowadzonych przez Studia Podyplomowe i Kursy IBL PAN – Kursu Kreatywnego Pisania oraz Warsztatu Scenariusza i Dramatu

29.11.2021

W Wewnętrznym Konkursie na Utwór Dramatyczny w ramach Kursu Kreatywnego Pisania oraz Warsztatu Scenariusza i Dramatu, prowadzonych przez Studia Podyplomowe i Kursy IBL PAN, jury w składzie:
prof. dr hab. Anna Nasiłowska – Przewodnicząca
Marek Ławrynowicz
Andrzej Wojnach
przyznało dwie równorzędne nagrody dla:
Katarzyny Chomczyk za scenariusz słuchowiska "Papierówki"
Anny Rosłoniec za scenariusz adaptacji filmowej "Ukochana Metafora Róży"
oraz wyróżnienie za udaną współpracę artystyczną dla:
Karoliny Langner, Iwony Bolt i Katarzyny Chomczyk za trylogię scenariuszy słuchowisk "Stacja Koluszki"
Zwycięzcom gratulujemy!

30 listopada 2021 r.: wykład online: "Queens and sisters: Elisabeth of Austria (1543-1545) and Catherine of Austria (1553-1572)"

30 listopada 2021 r.: wykład online: "Queens and sisters: Elisabeth of Austria (1543-1545) and Catherine of Austria (1553-1572)"

29.11.2021

30 listopada 2021 r. rozpoczynamy szwedzko-fińską część projektu Dziedzictwo Jagiellonów i Wazów. Polska - Finlandia - Szwecja, prowadzonego przez dr Ewę Cybulską-Bohuszewicz (w ramach Programu IBL.eu).
Tym razem zapraszamy na wykład w języku angielskim, który wygłosi dr Tupu Ylä-Anttila z Uniwersytetu w Helsinkach. Prelekcja będzie poświęcona dwóm żonom Zygmunta Augusta (szczegóły na plakacie). Wykład będzie udostępniony na portalu projektu:
 https://www.facebook.com/jagielloniansPuolaSuomi
Jednocześnie informujemy, że w kolejnych tygodniach odbędą się następne prezentacje: 7 grudnia wystąpi Peter Sjökvist z Uniwersytetu w Uppsali, a 14 grudnia Anu Lahtinen z Uniwersytetu w Helsinkach. Oprócz uniwersytetów będących partnerami w projekcie patronat honorowy sprawuje nad nim Ambasada RP w Helsinkach. Zapraszamy do śledzenia wszystkich naszych wydarzeń.
Plakat do pobrania w formacie png (1,50 MB).
 

Cykl wykładów poświęconych dziedzictwu Jagiellonów i Wazów

16.11.2021

Zapraszamy na cykl wykładów poświęconych dziedzictwu Jagiellonów i Wazów. Wykłady wygłoszą uczeni z Polski, Finlandii i Szwecji. Uroczysta inauguracja odbędzie się 23 listopada w Muzeum Anny Wazówny w Brodnicy (szczegóły na plakacie). O kolejnych wystąpieniach będziemy informować na bieżąco. Wykłady odbywają się w ramach Programu IBL.eu: Dziedzictwo Jagiellonów i Wazów. Polska – Finlandia – Szwecja, którego kierownikiem jest dr Ewa Cybulska-Bohuszewicz. Partnerami w wydarzeniu są Urząd Miasta Brodnicy oraz Ambasada RP w Helsinkach.
Plakat sympozjum naukowego (pdf, 1,48 MB).

Trwają zapisy na Studia Podyplomowe i Kursy Instytutu Badań Literackich PAN!

Trwają zapisy na Studia Podyplomowe i Kursy Instytutu Badań Literackich PAN!

15.11.2021

Są jeszcze ostatnie wolne miejsca na kierunku Zarządzanie Kulturą (formuła online) oraz na Kursie Retoryki Praktycznej (tryb stacjonarny).
Zapraszamy także na:
Kurs Poprawnej Polszczyzny (formuła online),
Kurs praktyczny „Pisanie jako proces” – rusza I edycja! (tryb stacjonarny),
Warsztaty pisania scenariusza i dramatu – kursy dla grupy podstawowej oraz grupy II stopnia.

Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się w opisie poszczególnych kierunków i kursów na stronie internetowej: https://ibl.waw.pl/pl/edukacja/kursy.

Liczba miejsc ograniczona!

15-16 listopada 2021 r., Paryż: konferencja naukowa „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”: NOWE KONTEKSTY, NOWE ODCZYTANIA

09.11.2021

Miejsce i czas spotkania: Polska Akademia Nauk Stacja Naukowa w Paryżu, 74, rue Lauriston, godz. 9:00 - 17:00.
Organizatorzy:  Polska Akademia Nauk Stacja Naukowa w Paryżu, Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Konferencja będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube Stacji Naukowej.
Więcej informacji na stronie konferencji.

22-24 listopada 2021: Pierwsza międzynarodowa konferencja projektu TRIPLE "Empowering discovery in open social sciences and humanities"

22-24 listopada 2021: Pierwsza międzynarodowa konferencja projektu TRIPLE "Empowering discovery in open social sciences and humanities"

12.10.2021
Serdecznie zapraszamy na pierwszą międzynarodową konferencję projektu TRIPLE, pt. Empowering discovery in open social sciences and humanities, która odbędzie się online 22-24 listopada 2021 r. Organizatorem konferencji jest IBL PAN.
 
Celem konferencji jest omówienie metod i narzędzi prowadzenia kwerend i wyszukiwania informacji w obrębie nauk humanistycznych i społecznych (HS). Tematem przewodnim będzie wielojęzyczna platforma do przeszukiwania informacji naukowych – GoTriple, powstająca w ramach projektu TRIPLE, realizowanego przy udziale konsorcjum OPERAS. Udział w konferencji będzie okazją do zapoznania się z makietami strony oraz jej głównymi funkcjonalnościami. Uczestnicy będą mogli wnieść swoje uwagi i informacje zwrotne na temat platformy. Bardzo liczymy na pytania i refleksje polskiego środowiska naukowego!
Poza tym będziemy rozmawiać o:
●      wyszukiwaniu projektów badawczych z pokrewnych dziedzin,
●      znajdowaniu i nawiązywaniu kontaktów z naukowcami o podobnych zainteresowaniach,
●      crowdfundingu dla nauki – czy jest etyczny? czy jest potrzebny? jak go realizować?
●      modelach biznesowych wspierających otwartą naukę w humanistyce.
 
Konferencja odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom w dniach 22-24 listopada w trzech popołudniowych sesjach (13.00-17.00). Językiem konferencji jest język angielski.
 
Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy zarejestrować się na stronie: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZIkdOmgqDwoEtUST8PTisW_aBmqpmjGipiL.
Szczegółowy program dostępny na stronie konferencji: https://project.gotriple.eu/triple-international-conference-2021/.
#TRIPLEConference @TripleEU

 

Drugi konkurs w programie stypendialnym Polskiej Akademii Nauk PASIFIC jest otwarty!

28.09.2021

15 września został otwarty drugi konkurs w ramach programu stypendialnego Polskiej Akademii Nauk PASIFIC. Naukowcy z całego świata, reprezentujący wszystkie dziedziny naukowe, mogą już aplikować o dwuletnie pobyty badawcze w Instytutach Polskiej Akademii Nauk i Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Konkurs zostanie zamknięty 30 grudnia 2021.

Stypendyści PASIFIC otrzymają miesięczne wynagrodzenie w wysokości ok. 2 500 euro netto. Osobom, które zdecydują się przyjechać do Polski z rodzinami, przysługiwać będzie dodatek rodzinny. Ponadto naukowcy będą mieli do dyspozycji budżet na badania wysokości 60 000 euro na koszty bezpośrednie związane z realizacją projektu.  

Żeby ubiegać się o stypendium PASIFIC naukowcy muszą posiadać co najmniej stropień doktora lub minimum cztery lata udokumentowanego równoważnego doświadczenia badawczego w pełnym wymiarze godzin. Muszą też spełniać kryterium mobilności, zgodnie z którym aplikujący w konkursie PASIFIC nie mogą mieszkać, pracować lub studiować w Polsce dłużej niż 12 miesięcy w ciągu trzech lat przed zamknięciem konkursu (między 31 grudnia 2018 i 30 grudnia 2021).  

Szczegółowe informacje o zasadach drugiego konkursu oraz wzory wymaganych dokumentów można znaleźć na stronie internetowej PASIFIC: https://pasific.pan.pl/call-2/ 

Kurs Warsztat pisania scenariusza i dramatu - II część

13.09.2021

Uprzejmie informujemy, że w roku akademickim 2021/2022 organizujemy II część Kursu Warsztat pisania scenariusza i dramatu (dla zaawansowanych). Podstawowe informacje w zakładce Kurs Warsztat pisania scenariusza i dramatu – kontynuacja.

Pierwszeństwo w przyjęciu na kurs będą mieli Absolwenci I części kursu Warsztat pisania scenariusza i dramatu oraz Kursu Kreatywnego Pisania IBL PAN. Mile widziani będą również słuchacze, którzy nie ukończyli kursu podstawowego, ale mają gotowy projekt (przynajmniej w zarysach), nad którym będą mieli szansę pracować w czasie trwania II cz. kursu. 

 

       

 

 

 
 

 
 

 

   

 

 

 

 

 

   

Logo Archiwum Kobiet

 

     

 

 

 

 

 

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku

 

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, tel. (22) 826-99-45, 6572-895, faks. (22) 826-99-45