Badacze IBL o pisarzach i pisarkach

Międzynarodowy Dzień Pisarzy i PisarekW Międzynarodowym Dniu Pisarzy i Pisarek prezentujemy działania naszych pracowników, którzy niestrudzenie pracują nie tylko nad badaniami, lecz także popularyzacją samej literatury i jej twórców. O wielu takich działaniach już pisaliśmy, m.in. o audycji z udziałem prof. Krzysztofa Mrowcewicza czy rozmowie w Trzecim Punkcie Widzenia na temat korespondencji Marii Dąbrowskiej i Stanisława Stempowskiego w opracowaniu prof. Ewy Głębickiej. Poniżej przedstawiamy kolejne rozmowy i audycje:

Jeszcze w październiku 2022 roku, jak donosiła Pracownia Dokumentacji Literatury Współczesnej, odbyła się rozmowa z prof. Beatą Dorosz – edytorką korespondencji Mieczysława Grydzewskiego z Kazimierzem i Haliną Wierzyńskimi. Audycję w programie „Strefa literatury” można odsłuchać na stronie Polskiego Radia. Zob. link.

O Janie Parandowskim w „Sądach, przesądach” rozmawiała dr Grażyna Pawlak – autorka przygotowywanej do druku biografii i monografii pisarza – oraz Joanna Szczepkowska, wnuczka bohatera programu. Zob. link.

W lutym prof. Grzegorz Marzec – razem z dr. Mikołajem Mirowskim – z okazji pierwszej rocznicy śmierci wspominał Jarosława Marka Rymkiewicza w programie „Strefa literatury”. Zob. link.

W „Sądach, przesądach” wystąpiła prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz, która opowiadała o swojej działalności naukowej i zainteresowaniach badawczych. Przedmiotem rozmowy była również jej książka „Regina libertas” oraz edycja krytyczna Konstytucji 3 Maja. Zob. link.

Zachęcamy do odsłuchania!

 

Logo Archiwum Kobiet

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku