Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa
tel.:(22) 826-99-45, 6572-895
e-mail: 
sekretariat@ibl.waw.pl

Dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN
dr hab. Grzegorz Marzec, prof. IBL PAN

Zastępca Dyrektora ds. Ogólnych i Wydawniczych
dr Dorota...

IBL dla szkół

     Instytut Badań Literackich działa od roku 1948 roku. To tutaj powstały najważniejsze serie historycznoliterackie: Historia literatury polskiej pod redakcją Kazimierza Wyki, Vademecum Polonisty pod redakcją Janusza Sławińskiego, a w nim seria s...

Projekt "OZwRCIN"

W dniu 1.08.2018 r. Biblioteka Instytutu Badań Literackich PAN rozpoczęła realizację trzyletniego projektu pn. Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych (OZwRCIN) w ramach trzeciego konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, oś II E-administracj...

Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego

Celem kursu jest przygotowanie uczestniczki i uczestników do samodzielnej realizacji projektów filmowych i audiowizualnych w oparciu o różne materiały archiwalne. Kurs ma za zadanie rozbudzić świadomość audiowizualną, poszerzyć kontakt z h...

Aktualności

Wykład prof. dr hab. Joanny Partyki

13.08.2024

Zapraszamy na kolejny wykłady mistrzowski prof. dr hab. Joanny Partyki "Curiositas".

 

 

 

Zmarł Ryszard Löw

09.08.2024

Ryszard Loew - zdjęcieDotarła do nas z Tel-Awiwu smutna wiadomość, że 6 lipca 2024 r. zmarł Ryszard Löw, historyk literatury, bibliograf i krytyk literacki, publicysta i redaktor. Środowisko literaturoznawców ceniło go od lat jako znakomitego badacza wzajemnego oddziaływania literatury polskiej i hebrajskiej, czy niestrudzonego tropiciela wydawniczej i antykwarycznej działalności Żydów w Polsce. Urodzony (w 1931r.) i wychowany w Krakowie, studiował tam historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i ekonomię w Wyższej Szkole Ekonomicznej; choć od 1952 r. mieszkał w Izraelu, pozostawał w stałym kontakcie z Polską, a Kraków darzył szczególnym sentymentem. Wiele placówek naukowych, m.in. Biblioteka Narodowa, Biblioteka Jagiellońska czy Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie dzięki jego zabiegom i pomocy pozyskiwało archiwalne polonica hebrajskie i polskie książki wydawane w Izraelu. W latach 1958-1981 był korespondentem poznańskiej Pracowni Bibliografii Bieżącej IBL PAN, której systematycznie dostarczał informacje na temat hebrajskich poloniców. W 1986 r. odbył pierwszą po wielu latach podróż do Polski, która zapoczątkowała późniejsze częste wizyty w kraju, połączone z udziałem w życiu naukowym i literackim. Stawały się one często zaczątkiem nieformalnych, bardziej osobistych kontaktów, przeradzających się z czasem w przyjaźń – w Instytucie Badań Literackich takimi szczególnymi względami cieszyli się nie tylko badacze literatury różnych epok, dla których był inspirującym erudycyjnym interlokutorem (jako autor m.in. tekstów Mickiewicz w kręgu hebrajskim, Prus w domenie hebrajskiej, „Trylogia” w oczach krytyki hebrajskiej, niektórych ogłaszanych w IBLowskich periodykach, „Pamiętniku Literackim” i „Tekstach Drugich”), ale i Instytutowa Biblioteka, czy Pracownia Dokumentacji Literatury Współczesnej. Pan Ryszard nie lubił używać e-maili do kontaktów, ale długie telefonicznie rozmowy z Nim, zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy zmagał się z chorobami i nie mógł nawet planować podróży, świadczyły, że nasze środowisko było Mu bliskie i dla Niego ważne, nam zaś dawały poczucie obcowania z wyjątkowym człowiekiem o bogatej osobowości i niezwykle szerokich zainteresowaniach.

 

Wydał m.in. Hebrajska obecność Juliana Tuwima (Tel Awiw 1993), Pod znakiem starych foliantów (Kraków 1993), Znaki obecności. O polsko-hebrajskich i polsko-żydowskich związkach literackich (Kraków 1995), Literackie podsumowania polsko-hebrajskie i polsko-izraelskie (Białystok 2016). Za swoją działalność na rzecz kultury polskiej za granicą został odznaczony w 1999 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
 
 
Nauka i kultura polska ponoszą wielką stratę, my tracimy serdecznego i oddanego Przyjaciela.  

Zapraszamy na studia podyplomowe - edycja 2024/2025

06.06.2024

Trwa nabór na Studia Podyplomowe i Kursy - edycja 2024/2025!

Zapisy za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie IBL PAN.
Informacje dostępne na stronie: Zob. link.
Zapraszamy!

 

Podyplomowe - edycja 2024-2025

"The Staszic Palace as Affective Heterotopia: New Category of Spatial Description" Aleksandry Wójtowicz w międzynarodowym wydawnictwie Peter Lang

23.07.2024
The Staszic Palace front coverW Peter Lang International Academic Publishers ukazała się książka dr Aleksandry Wójtowicz o Pałacu Staszica jako heterotopii afektywnej.
 
Tłumaczenie: Lindsay Davidson

Link: https://www.peterlang.com/document/1484167

Link do wydania polskiego (Wyd. IBL PAN 2017) w RCIN: https://rcin.org.pl/dlibra/publication/196572/edition/162556?language=en
 

Projekt został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki "Uniwersalia" 

IBL w Radiu dla Ciebie

24.07.2024

19 lipca gośćmi Conrado Moreno w jego audycji "Życie jak w Madrycie" byli prof. Krzysztof Mrowcewicz, prof. Joanna Partyka oraz dr Evangelina Skalińska. Rozmowa dotyczyła wakacyjnych lektur.

Zachęcamy do odsłuchania audycji: Wakacyjne lektury

 

IBL w Radiu dla Ciebie

22.07.2024

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Conrado Moreno zaprosił specjalistów od literatury, którzy 23 kwietnia w Pałacu Staszica wygłosili wykład na temat książki w XVI i XVII wieku, o związkach Szekspira i Cervantesa oraz o autorstwie "Don Kichota”.

Zachęcamy do wysłuchania audycji:

O związkach Szekspira i Cervantesa oraz o autorstwie Don Kichota (prof. Krzysztof Mrowcewicz, prof. Joanna Partyka, dr Jadwiga Clea Moreno-Szypowska)

 

Odszedł prof. Jan Tomkowski - informacja na temat pogrzebu

17.07.2024

Ceremonia Pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu MANIA ul. Solec 11 w Łodzi w dniu 18 lipca 2024 (czwartek) o godz. 12.45.

Klepsydra Jan Tomkowski

Odszedł prof. Jan Tomkowski

16.07.2024

Jan Tomkowski - zdjęcieZe smutkiem i poczuciem wielkiej straty zawiadamiamy, że 15 lipca 2024 roku w Warszawie zmarł Profesor Jan Tomkowski, wieloletni pracownik Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, historyk literatury, eseista, prozaik.

 

Urodzony 22 sierpnia 1954 roku w Łodzi; absolwent filologii polskiej oraz filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Publikował początkowo w „Twórczości”, „Tygodniku Kulturalnym” oraz miesięczniku „Znak”. W latach 1979-1982 był doktorantem Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (IBL PAN) w Warszawie. W tym czasie publikował (pod pseudonimem Stanisław Krzysztofowicz) artykuły, recenzje i opowiadania na łamach wydawanych poza cenzurą czasopism: „Wezwanie”, „Bez Dekretu”, „Wybór”, „Kultura Niezależna” (1987-1989). W 1985 uzyskał w IBL PAN doktorat na podstawie rozprawy. Juliusz Słowacki i tradycje mistyki europejskiej (promotor prof. Maria Żmigrodzka). Od 1986 był zatrudniony jako adiunkt w IBL, najpierw w Pracowni Pozytywizmu, następnie w Pracowni Literatury XX wieku. W 1990 został członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1990 i 1993 przebywał na stypendiach we Francji, a w 1991 jako stypendysta British Academy w Londynie. W 1995 roku obronił w IBL rozprawę habilitacyjną Mój pozytywizm. Współpracował z Uniwersytetem Warszawskim i Akademią Świętokrzyską w Kielcach. W kolejnych latach kontynuował pracę naukową w IBL PAN jako członek Pracowni Komunikacji Literackiej w Okresie PRL. Był też stałym jurorem Olimpiady Literatury i Języka Polskiego przy IBL PAN. Współpracował z Polskim Radiem, głównie z programem 2. Wykładał gościnnie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia (2011) w kategorii eseistyka za Klasztor Maulbronn. Był laureatem nagrody miesięcznika „Nowe Książki” za rok 2020. W 2021 roku otrzymał nagrodę Skrzydła Dedala za całokształt twórczości. Autor wielu książek z zakresu historii literatury (w tym podręczników), zbiorów esejów i opowiadań. Badacz o niezwykle szerokich zainteresowaniach i erudycyjnej wiedzy.

 

Wydał m.in. Juliusz Słowacki i tradycje mistyki europejskiej (1984), Opowieści Szeherezady (1989), Jerzy Stempowski (1991), Literatura polska (1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2004), Mój pozytywizm (1993), Dom chińskiego mędrca. Eseje o samotności (2000), Młoda Polska (2001), Mała Historia Literatury Polskiej (2001), Don Juan we mgle. Eseje o wierności (2005), Jesień (2018), Pan Tadeusz – poemat metafizyczny (2019), Liść Kartezjusza. 69 opowiadań (2020), Szkice o literaturze XX (2020), Żyrafa Einsteina. 69 opowiadań (2021), Paul Valéry. Siedem szkiców (2023).

 

W Wydawnictwie IBL jest w przygotowaniu ostatnia książka Profesora Wyspa umarłych.

 

Żegnamy niezastąpionego Kolegę, Uczonego, niestrudzonego Autora.
Rodzinie składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia,
 

Dyrekcja, Rada Naukowa i wszyscy pracownicy IBL PAN.

 

W załączniku zamieszczamy list kondolencyjny od Dyrekcji i Pracowników Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego: Zob. link.

Otwarty konkurs na pracownika naukowego

11.07.2024

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk ogłasza otwarty konkurs na pracownika naukowego na stanowisko profesora w Pracowni Literatury Średniowiecza.

 

Więcej szczegółów w pliku PDF: Zob. link.
 

IBL PAN w projekcie SoFAIR

09.07.2024

Z przyjemnością informujemy, że Instytut Badań Literackich PAN bierze udział w projekcie SoFAIR, przyznanym w ramach konkursu CHISTERA Open Research Data & Software Call. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie wykrywalności oraz możliwości ponownego wykorzystania otwartego oprogramowania badawczego. Projekt ma za zadanie rozwiązać kluczowe problemy związane z widocznością rozwiązań cyfrowych poprzez integrację publikacji z wykorzystywanym lub tworzonym oraz rozwijanym w ramach badań oprogramowaniem.

 

W ramach projektu IBL PAN zajmuje się komunikacją i rozpowszechnianiem wyników prac, planowaniem, wdrażaniem i raportowaniem wszystkich istotnych działań oraz zapewnieniem pełnego zaangażowania w istotne dla projektu wydarzenia, w tym przede wszystkim międzynarodowe konferencje. Ważnym wkładem IBL PAN w inicjatywę jest również udział w pracach nad ręczną adnotacją danych, mającą na celu ulepszenie modeli uczenia maszynowego do wydobywania i ujednoznaczniania znajdujących się w publikacjach naukowych informacji o oprogramowaniu.
 
SoFAIR to międzynarodowa współpraca koordynowana przez The Open University (Wielka Brytania), we współpracy z Inria (Francja), Politechniką w Brnie (Czechy), Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (Polska) oraz Europejskim Instytutem Bioinformatyki Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (Wielka Brytania).
 
IBL PAN w projekcie SoFAIR

 

 

       

 

 

 
 

 
 

 

   

 

 

 

 

 

   

Logo Archiwum Kobiet

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku