Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa
tel.:(22) 826-99-45, 6572-895
e-mail: 
sekretariat@ibl.waw.pl

Dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN
dr hab. Grzegorz Marzec, prof. IBL PAN

Zastępca Dyrektora ds. Ogólnych i Wydawniczych
dr Dorota...

IBL dla szkół

     Instytut Badań Literackich działa od roku 1948 roku. To tutaj powstały najważniejsze serie historycznoliterackie: Historia literatury polskiej pod redakcją Kazimierza Wyki, Vademecum Polonisty pod redakcją Janusza Sławińskiego, a w nim seria s...

Projekt "OZwRCIN"

W dniu 1.08.2018 r. Biblioteka Instytutu Badań Literackich PAN rozpoczęła realizację trzyletniego projektu pn. Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych (OZwRCIN) w ramach trzeciego konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, oś II E-administracj...

Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego

Celem kursu jest przygotowanie uczestniczki i uczestników do samodzielnej realizacji projektów filmowych i audiowizualnych w oparciu o różne materiały archiwalne. Kurs ma za zadanie rozbudzić świadomość audiowizualną, poszerzyć kontakt z h...

Aktualności

"The Staszic Palace as Affective Heterotopia: New Category of Spatial Description" Aleksandry Wójtowicz w międzynarodowym wydawnictwie Peter Lang

23.07.2024
The Staszic Palace front coverW Peter Lang International Academic Publishers ukazała się książka dr Aleksandry Wójtowicz o Pałacu Staszica jako heterotopii afektywnej.
 
Tłumaczenie: Lindsay Davidson

Link: https://www.peterlang.com/document/1484167

Link do wydania polskiego (Wyd. IBL PAN 2017) w RCIN: https://rcin.org.pl/dlibra/publication/196572/edition/162556?language=en
 

Projekt został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki "Uniwersalia" 

IBL w Radiu dla Ciebie

24.07.2024

19 lipca gośćmi Conrado Moreno w jego audycji "Życie jak w Madrycie" byli prof. Krzysztof Mrowcewicz, prof. Joanna Partyka oraz dr Evangelina Skalińska. Rozmowa dotyczyła wakacyjnych lektur.

Zachęcamy do odsłuchania audycji: Wakacyjne lektury

 

IBL w Radiu dla Ciebie

22.07.2024

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Conrado Moreno zaprosił specjalistów od literatury, którzy 23 kwietnia w Pałacu Staszica wygłosili wykład na temat książki w XVI i XVII wieku, o związkach Szekspira i Cervantesa oraz o autorstwie "Don Kichota”.

Zachęcamy do wysłuchania audycji:

O związkach Szekspira i Cervantesa oraz o autorstwie Don Kichota (prof. Krzysztof Mrowcewicz, prof. Joanna Partyka, dr Jadwiga Clea Moreno-Szypowska)

 

Odszedł prof. Jan Tomkowski - informacja na temat pogrzebu

17.07.2024

Ceremonia Pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu MANIA ul. Solec 11 w Łodzi w dniu 18 lipca 2024 (czwartek) o godz. 12.45.

Klepsydra Jan Tomkowski

Odszedł prof. Jan Tomkowski

16.07.2024

Jan Tomkowski - zdjęcieZe smutkiem i poczuciem wielkiej straty zawiadamiamy, że 15 lipca 2024 roku w Warszawie zmarł Profesor Jan Tomkowski, wieloletni pracownik Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, historyk literatury, eseista, prozaik.

 

Urodzony 22 sierpnia 1954 roku w Łodzi; absolwent filologii polskiej oraz filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Publikował początkowo w „Twórczości”, „Tygodniku Kulturalnym” oraz miesięczniku „Znak”. W latach 1979-1982 był doktorantem Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (IBL PAN) w Warszawie. W tym czasie publikował (pod pseudonimem Stanisław Krzysztofowicz) artykuły, recenzje i opowiadania na łamach wydawanych poza cenzurą czasopism: „Wezwanie”, „Bez Dekretu”, „Wybór”, „Kultura Niezależna” (1987-1989). W 1985 uzyskał w IBL PAN doktorat na podstawie rozprawy. Juliusz Słowacki i tradycje mistyki europejskiej (promotor prof. Maria Żmigrodzka). Od 1986 był zatrudniony jako adiunkt w IBL, najpierw w Pracowni Pozytywizmu, następnie w Pracowni Literatury XX wieku. W 1990 został członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1990 i 1993 przebywał na stypendiach we Francji, a w 1991 jako stypendysta British Academy w Londynie. W 1995 roku obronił w IBL rozprawę habilitacyjną Mój pozytywizm. Współpracował z Uniwersytetem Warszawskim i Akademią Świętokrzyską w Kielcach. W kolejnych latach kontynuował pracę naukową w IBL PAN jako członek Pracowni Komunikacji Literackiej w Okresie PRL. Był też stałym jurorem Olimpiady Literatury i Języka Polskiego przy IBL PAN. Współpracował z Polskim Radiem, głównie z programem 2. Wykładał gościnnie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia (2011) w kategorii eseistyka za Klasztor Maulbronn. Był laureatem nagrody miesięcznika „Nowe Książki” za rok 2020. W 2021 roku otrzymał nagrodę Skrzydła Dedala za całokształt twórczości. Autor wielu książek z zakresu historii literatury (w tym podręczników), zbiorów esejów i opowiadań. Badacz o niezwykle szerokich zainteresowaniach i erudycyjnej wiedzy.

 

Wydał m.in. Juliusz Słowacki i tradycje mistyki europejskiej (1984), Opowieści Szeherezady (1989), Jerzy Stempowski (1991), Literatura polska (1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2004), Mój pozytywizm (1993), Dom chińskiego mędrca. Eseje o samotności (2000), Młoda Polska (2001), Mała Historia Literatury Polskiej (2001), Don Juan we mgle. Eseje o wierności (2005), Jesień (2018), Pan Tadeusz – poemat metafizyczny (2019), Liść Kartezjusza. 69 opowiadań (2020), Szkice o literaturze XX (2020), Żyrafa Einsteina. 69 opowiadań (2021), Paul Valéry. Siedem szkiców (2023).

 

W Wydawnictwie IBL jest w przygotowaniu ostatnia książka Profesora Wyspa umarłych.

 

Żegnamy niezastąpionego Kolegę, Uczonego, niestrudzonego Autora.
Rodzinie składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia,
 

Dyrekcja, Rada Naukowa i wszyscy pracownicy IBL PAN.

 

W załączniku zamieszczamy list kondolencyjny od Dyrekcji i Pracowników Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego: Zob. link.

Otwarty konkurs na pracownika naukowego

11.07.2024

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk ogłasza otwarty konkurs na pracownika naukowego na stanowisko profesora w Pracowni Literatury Średniowiecza.

 

Więcej szczegółów w pliku PDF: Zob. link.
 

IBL PAN w projekcie SoFAIR

09.07.2024

Z przyjemnością informujemy, że Instytut Badań Literackich PAN bierze udział w projekcie SoFAIR, przyznanym w ramach konkursu CHISTERA Open Research Data & Software Call. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie wykrywalności oraz możliwości ponownego wykorzystania otwartego oprogramowania badawczego. Projekt ma za zadanie rozwiązać kluczowe problemy związane z widocznością rozwiązań cyfrowych poprzez integrację publikacji z wykorzystywanym lub tworzonym oraz rozwijanym w ramach badań oprogramowaniem.

 

W ramach projektu IBL PAN zajmuje się komunikacją i rozpowszechnianiem wyników prac, planowaniem, wdrażaniem i raportowaniem wszystkich istotnych działań oraz zapewnieniem pełnego zaangażowania w istotne dla projektu wydarzenia, w tym przede wszystkim międzynarodowe konferencje. Ważnym wkładem IBL PAN w inicjatywę jest również udział w pracach nad ręczną adnotacją danych, mającą na celu ulepszenie modeli uczenia maszynowego do wydobywania i ujednoznaczniania znajdujących się w publikacjach naukowych informacji o oprogramowaniu.
 
SoFAIR to międzynarodowa współpraca koordynowana przez The Open University (Wielka Brytania), we współpracy z Inria (Francja), Politechniką w Brnie (Czechy), Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (Polska) oraz Europejskim Instytutem Bioinformatyki Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (Wielka Brytania).
 
IBL PAN w projekcie SoFAIR

 

O projekcie "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach jpjo" piszą...

03.07.2024

Z przyjemnością informujemy, że o projekcie "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach jpjo" (pod kierownictwem prof. Agaty Roćko) i koncercie na Uniwersytecie w Rydze powstały już artykuły po łotewsku, po polsku i po rosyjsku.

 

Zachęcamy do zapoznania się: tutu i tu.
 

Humanistyka architektoniczna – studia podyplomowe i inne inicjatywy

02.07.2024

Zachęcamy do zapoznania się wywiadem dostępnym w "Biuletynie Polonistycznym": Zob. link

 

O nowym kierunku studiów podyplomowych Humanistyka architektoniczna, organizowanych przez Instytut Badań Literackich PAN i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki z dr. Andrzejem Skalimowskim, kierownikiem Działu Naukowego NIAiU i dr Aleksandrą Wójtowicz, autorką programu i kierownikiem studiów HA rozmawia redaktor naczelna "Biuletynu Polonistycznego" Mariola Wilczak.

 ---

Na zdjęciu od lewej: dr Andrzej Skalimowski, Mariola Wilczak (redaktor naczelna „Biuletynu Polonistycznego”), dr Aleksandra Wójtowicz, Warszawa, ul. Jezuicka, 4.06.2024. Fot. Maciej Wierorzymski.

Książka "Mrożek. Biografia" nominowana do Nagrody Nike!

28.06.2024

Mrożek. Biografia - okładka książkiUprzejmie informujemy, że książka prof. Anny Nasiłowskiej "Mrożek. Biografia" (Wydawnictwo Literackie) znalazła się wśród 20 nominowanych pozycji do Nagrody Literackiej "Nike" 2024. Finałowa siódemka zostanie wyłoniona we wrześniu.

Pani prof. Nasiłowskiej serdecznie gratulujemy!
 

 

       

 

 

 
 

 
 

 

   

 

 

 

 

 

   

Logo Archiwum Kobiet

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku