Seminarium otwarte Pracowni Antropologii Współczesności

Pracownia Antropologii Współczesności IBL PAN zaprasza na kolejne seminarium otwarte poświęcone Antropologii Science Fiction.

Seminarium odbędzie się w czwartek 25 stycznia 2024 roku o godzinie 17.00, w sali 144 Instytutu Badań Literackich PAN. Spotkanie będzie poświęcone książce z pogranicza science fiction, tj. Schronowi przeciwczasowemu Georgi Gospodinowa. Książka, która otrzymała m. in. Nagrodę Bookera, opisuje współczesne społeczeństwa nękane przez uporczywą utratę pamięci zbiorowej i indywidualnej. W tym mierzącym się z powszechnością choroby Alzheimera świecie najpierw powstają kliniki przeszłości, w których każdy może wybrać „swoją” wersję przeszłości, później zaś przeszłość staje się przedmiotem referendum, które zmieni kształt Europy…

Rozmowę na temat książki poprzedzi wprowadzenie dr hab. Justyny Tabaszewskiej.

Dla chętnych proponujemy jako lekturę całość książki, dla chętnych mających mniej czasu – rozdział IV. Referendum w sprawie przeszłości i rozdział V. Dyskretne bestie.

Zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o kontakt na adres mailowy (antropologiawspolczesnosci@gmail.com) – chętnie prześlemy materiały na seminarium. Będziemy również wdzięczni za przekazanie informacji o seminarium oraz adresu pracowni osobom, które mogą być zainteresowane wzięciem udziału w spotkaniu.

 

Logo Archiwum Kobiet

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku