Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa
tel.:(22) 826-99-45, 6572-895
e-mail: 
sekretariat@ibl.waw.pl

Dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN
dr hab. Grzegorz Marzec, prof. IBL PAN

Zastępca Dyrektora ds. Ogólnych i Wydawniczych
dr Dorota...

IBL dla szkół

     Instytut Badań Literackich działa od roku 1948 roku. To tutaj powstały najważniejsze serie historycznoliterackie: Historia literatury polskiej pod redakcją Kazimierza Wyki, Vademecum Polonisty pod redakcją Janusza Sławińskiego, a w nim seria s...

Projekt "OZwRCIN"

W dniu 1.08.2018 r. Biblioteka Instytutu Badań Literackich PAN rozpoczęła realizację trzyletniego projektu pn. Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych (OZwRCIN) w ramach trzeciego konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, oś II E-administracj...

Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego

Celem kursu jest przygotowanie uczestniczki i uczestników do samodzielnej realizacji projektów filmowych i audiowizualnych w oparciu o różne materiały archiwalne. Kurs ma za zadanie rozbudzić świadomość audiowizualną, poszerzyć kontakt z h...

Aktualności

Otwarty konkurs na pracownika naukowego

11.07.2024

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk ogłasza otwarty konkurs na pracownika naukowego na stanowisko profesora w Pracowni Literatury Średniowiecza.

 

Więcej szczegółów w pliku PDF: Zob. link.
 

IBL PAN w projekcie SoFAIR

09.07.2024

Z przyjemnością informujemy, że Instytut Badań Literackich PAN bierze udział w projekcie SoFAIR, przyznanym w ramach konkursu CHISTERA Open Research Data & Software Call. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie wykrywalności oraz możliwości ponownego wykorzystania otwartego oprogramowania badawczego. Projekt ma za zadanie rozwiązać kluczowe problemy związane z widocznością rozwiązań cyfrowych poprzez integrację publikacji z wykorzystywanym lub tworzonym oraz rozwijanym w ramach badań oprogramowaniem.

 

W ramach projektu IBL PAN zajmuje się komunikacją i rozpowszechnianiem wyników prac, planowaniem, wdrażaniem i raportowaniem wszystkich istotnych działań oraz zapewnieniem pełnego zaangażowania w istotne dla projektu wydarzenia, w tym przede wszystkim międzynarodowe konferencje. Ważnym wkładem IBL PAN w inicjatywę jest również udział w pracach nad ręczną adnotacją danych, mającą na celu ulepszenie modeli uczenia maszynowego do wydobywania i ujednoznaczniania znajdujących się w publikacjach naukowych informacji o oprogramowaniu.
 
SoFAIR to międzynarodowa współpraca koordynowana przez The Open University (Wielka Brytania), we współpracy z Inria (Francja), Politechniką w Brnie (Czechy), Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (Polska) oraz Europejskim Instytutem Bioinformatyki Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (Wielka Brytania).
 
IBL PAN w projekcie SoFAIR

 

O projekcie "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach jpjo" piszą...

03.07.2024

Z przyjemnością informujemy, że o projekcie "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach jpjo" (pod kierownictwem prof. Agaty Roćko) i koncercie na Uniwersytecie w Rydze powstały już artykuły po łotewsku, po polsku i po rosyjsku.

 

Zachęcamy do zapoznania się: tutu i tu.
 

Humanistyka architektoniczna – studia podyplomowe i inne inicjatywy

02.07.2024

Zachęcamy do zapoznania się wywiadem dostępnym w "Biuletynie Polonistycznym": Zob. link

 

O nowym kierunku studiów podyplomowych Humanistyka architektoniczna, organizowanych przez Instytut Badań Literackich PAN i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki z dr. Andrzejem Skalimowskim, kierownikiem Działu Naukowego NIAiU i dr Aleksandrą Wójtowicz, autorką programu i kierownikiem studiów HA rozmawia redaktor naczelna "Biuletynu Polonistycznego" Mariola Wilczak.

 ---

Na zdjęciu od lewej: dr Andrzej Skalimowski, Mariola Wilczak (redaktor naczelna „Biuletynu Polonistycznego”), dr Aleksandra Wójtowicz, Warszawa, ul. Jezuicka, 4.06.2024. Fot. Maciej Wierorzymski.

Książka "Mrożek. Biografia" nominowana do Nagrody Nike!

28.06.2024

Mrożek. Biografia - okładka książkiUprzejmie informujemy, że książka prof. Anny Nasiłowskiej "Mrożek. Biografia" (Wydawnictwo Literackie) znalazła się wśród 20 nominowanych pozycji do Nagrody Literackiej "Nike" 2024. Finałowa siódemka zostanie wyłoniona we wrześniu.

Pani prof. Nasiłowskiej serdecznie gratulujemy!
 

„Jakiej ewaluacji potrzebuje humanistyka w Polsce?” - relacja z wydarzenia

19.06.2024

6 czerwca 2024 roku w Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się spotkanie dyskusyjno-warsztatowe zorganizowane przez Centrum Humanistyki Cyfrowej jako koordynatora polskiego oddziału europejskiej sieci OPERAS. Wydarzenie poświęcone było potrzebie zmian w ewaluacji naukowej w humanistyce, uwzględniających postulaty otwartej nauki oraz cyfrowe wyniki badań humanistycznych.

 

Obszerne sprawozdanie z wydarzenia, a także zdjęcia, są dostępne na stronie: Zob. link.

Ruszył nabór na studia podyplomowe - edycja 2024/2025

06.06.2024

Instytut Badań Literackich PAN ogłasza nabór na Studia Podyplomowe i Kursy - edycja 2024/2025!

Zapisy za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie IBL PAN.
Informacje dostępne na stronie: Zob. link.
Zapraszamy!

 

Podyplomowe - edycja 2024-2025

Konferencja naukowa: Gościnność w literaturze - gościnność literatury

24.05.2024

W dniach 3-5 czerwca 2024 roku w Kazimierzu nad Wisłą odbędzie się konferencja z cyklu "Kolokwia staropolskie": Gościnność w literaturze - gościnność literatury, organizowana przez Pracownię Literatury Renesansu i Baroku Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Katedrę Historii Literatury Staropolskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.


Konferencja dofinansowana ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Doskonała nauka II” (KONF/SP/0169/2023/01).

Program konferencji dostępny na stronie: Zob. link.

 

Konferencja naukowa: Gościnność w literaturze - gościnność literatury (plakat)

Seminarium otwarte Ośrodka Studiów Kulturowych i Literackich nad Komunizmem

23.05.2024

Ośrodek Studiów Kulturowych i Literackich IBL PAN zaprasza na seminarium otwarte 12 czerwca o godzinie 11.00, w sali 144 Instytutu Badań Literackich w Pałacu Staszica w Warszawie. 

 
Seminarium odbędzie się z udziałem Anety Prymaki, autorki książki Kamienie musiały polecieć Wymazywana przeszłość Podlasia (Czarne, 2024). Seminarium poświęcone będzie tej właśnie książce, opisującej nieobecną w świadomości społecznej tuż powojenną przemoc na białostocczyźnie.
 
Spotkanie będzie miało charakter hybrydowy, po link do wersji online prosimy pisać na adres: katarzyna.chmielewska@ibl.waw.pl najpóźniej na godzinę przed seminarium.

Konferencja naukowa: Stanisław Herakliusz Lubomirski - sztuka myślenia i praktyka działania

22.05.2024

24 maja odbędzie się konferencja naukowa, poświęcona Stanisławowi Herakliuszowi Lubomirskiemu, politykowi, pisarzowi, poecie i mecenasowi sztuki. Zapraszamy na wydarzenie o 10.30 do Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie - wstęp wolny.

 
Opis organizatorów:
 
Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny i łączy perspektywy trzech dziedzin: historii, historii literatury i historii sztuki. Tak szeroko zakrojony zakres jest niezbędny w przypadku postaci Stanisława Herakliusza Lubomirskiego (1641-1702), który był związany z wieloma aspektami dziejów Polski: polityką krajową i międzynarodową, historią oręża, literaturą i filozofią oraz architekturą. S.H. Lubomirski stanowił rzadki w przedrozbiorowej Polsce przykład jednostki, która udanie łączyła zaangażowanie w życie polityczne z działalnością literacką, dzięki czemu przylgnęło do niego określenie "polski Salomon".
 
Program konferencji i więcej informacji na stronie: Zob. link

 

       

 

 

 
 

 
 

 

   

 

 

 

 

 

   

Logo Archiwum Kobiet

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku