ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa
tel.:(22) 826-99-45, 6572-895
e-mail: sekretariat@ibl.waw.pl
Dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN
dr hab. Grzegorz Marzec, prof. IBL PAN
Zastępca Dyrektora ds. Ogólnych i Wydawniczych
dr Dorota...
ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa
tel.:(22) 826-99-45, 6572-895
e-mail: sekretariat@ibl.waw.pl
Dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN
dr hab. Grzegorz Marzec, prof. IBL PAN
Zastępca Dyrektora ds. Ogólnych i Wydawniczych
dr Dorota...
Miejsce obrad: Instytut Badań Literackich PAN, ul. Nowy Świat 72, sala 144
Instytut Badań Literackich działa od roku 1948 roku. To tutaj powstały najważniejsze serie historycznoliterackie: Historia literatury polskiej pod redakcją Kazimierza Wyki, Vademecum Polonisty pod redakcją Janusza Sławińskiego, a w nim seria s...
W dniu 1.08.2018 r. Biblioteka Instytutu Badań Literackich PAN rozpoczęła realizację trzyletniego projektu pn. Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych (OZwRCIN) w ramach trzeciego konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, oś II E-administracj...
Celem kursu jest przygotowanie uczestniczki i uczestników do samodzielnej realizacji projektów filmowych i audiowizualnych w oparciu o różne materiały archiwalne. Kurs ma za zadanie rozbudzić świadomość audiowizualną, poszerzyć kontakt z h...
Pracownia Literatury Oświecenia IBL PAN serdecznie zaprasza do udziału w konferencji „Oświecenie jako zmiana języka”, która odbędzie się w Pałacu Staszica w Warszawie w dniach 28-29 listopada 2024 r. pod patronatem Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym.
Celem naszej konferencji jest przyjrzenie się zmianom, jakie zaszły na różnych poziomach języka – od sposobu mówienia, przez organizację wypowiedzi, po tworzenie i przemiany „języków” rozmaitych dziedzin kultury – w epoce, za symboliczny początek której przyjmuje się wydanie traktatu O poprawie wad wymowy Stanisława Konarskiego. Obrady będą odbywać się w tematycznych sekcjach oraz plenarnie w formie stacjonarnej. Mamy nadzieję, że nasza konferencja otworzy nowe pola i perspektywy badań oświecenia i znaczenia języka w epoce, która uczyniła zeń jeden z ważniejszych problemów poddawanych refleksji, a często także stanowiący zarzewie sporów i polemik. Dlatego serdecznie zapraszamy do udziału i zabierania głosu w dyskusji.
Zapraszamy we wtorek 26 listopada o godzinie 17.00 do Pałacu Staszica (sala 144) na dyskusję o zaangażowaniu pracowników IBL PAN w działalność opozycyjną. Autor książki skupił się na opisaniu postaw prof. Michała Głowińskiego i prof. Romana Zimanda.
- dr Katarzyna Chmielewska (Instytut Badań Literackich PAN),
- prof. Andrzej Friszke (Instytut Studiów Politycznych PAN),
- prof. Jacek Leociak (Instytut Badań Literackich PAN),
- dr Jan Olaszek (Instytut Studiów Politycznych PAN / Instytut Pamięci Narodowej),
- dr Grzegorz Wołowiec (Instytut Badań Literackich PAN).
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Klaudii Mucy-Małek dotyczącym projektu realizowanego w IBL PAN - "Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata": Zob. link.
Zapraszamy na spotkanie "Jak pisać biografie?" O sposobach pisania biografii, szczególnie postaci historycznych z udziałem Agnieszki Mrozik. Spotkanie odbywa się w cyklu "Historie opowiedziane", organizatorem jest Wydawnictwo Czarne. Dyskusja odbędzie się w środę 9 października o godz. 18.00 w Księgarni Wydawnictwa Czarne, ul. Jana Pawła II 45A lok. 56 (wejście od ul. Nowolipki).
Tutaj więcej informacji: https://www.facebook.com/events/485977297767380
Serdecznie zapraszamy na konferencję "Białoszewski przed debiutem" w ramach cyklu Spotkania mironologiczne, organizowaną przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej UW i Instytutem Filologii Polskiej UWr.
Konferencja odbędzie się 10-11.10 w Pałacu Staszica, w sali 144.
W czwartek 10.10 o godz. 17:00 zaplanowaliśmy dyskusję "Białoszewski socrealistyczny?" z udziałem dr Katarzyny Chmielewskiej i dr. Grzegorza Wołowca.
Program konferencji w pliku PDF.
Archiwum Kobiet w Instytucie Badań Literackich PAN oraz Fundacja Archiwum Kobiet ogłaszają otwarcie II Edycji Konkursu na Najlepszą Niepublikowaną Rozprawę Naukową.
Elektroniczną wersję rozprawy należy przesłać na adres archiwumkobiet@ibl.waw.pl w terminie do 31 stycznia 2025 roku.
Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone do końca maja 2025 roku na stronie internetowej IBL PAN (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk - Strona główna (ibl.waw.pl) oraz na profilu AK na portalu Facebook ((20+) archiwum kobiet - wyniki wyszukiwania | Facebook).
Regulamin konkursu w pliku w formacie PDF.
Trwa nabór na Studia Podyplomowe i Kursy - edycja 2024/2025! Na wybranych kierunkach zostały ostatnie miejsca. Rekrutacja trwa do 10 października 2024!
Serdecznie zachęcamy do zapisywania się!
Zapisy za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie IBL PAN. Informacje dostępne na stronie: Zob. link.
Zapraszamy!
Copyright © 2024 Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
Projekt i wykonanie Kompan.pl