22 grudnia 2021, godz.16:30: wykład Alicji Urbanik-Kopeć, autorki książki "Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu"

Zespół Archiwum Kobiet serdecznie zaprasza na wykład Alicji Urbanik-Kopeć, autorki książki "Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu" (Krytyka Polityczna, 2021). 

Wykład odbędzie się 22 grudnia o godzinie 16:30, na platformie Zoom. Osoby zainteresowane uczestnictwem na Zoomie, prosimy o kontakt mailowy na adres archiwumkobiet@ibl.waw.pl. Wydarzenie będzie również transmitowane na Facebooku na stronie Archiwum Kobiet (link do wydarzenia na stronie: https://fb.me/e/1pfHMv05N).

Praca seksualna mogła być wyborem przymusem lub czymś pomiędzy. Stosunek do niej – zarówno samych pracownic, jak i klientów oraz postronnych świadków – bardzo wiele mówi o pozycji społecznej kobiet w XIX w. Ze względu na ogrom wzbudzanych emocji pokazuje jak w soczewce linie napięć dzielących społeczeństwo: i płciowych, i klasowych.
Książka "Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu" to opowieść o ochronie zdrowia, prawie małżeńskim, pracy zawodowej kobiet i systemie opieki społecznej w dobie emancypacji kobiet. To historia społecznego konstruowania pojęcia niebezpiecznej kobiecej seksualności, szczególnie seksualności pracującej proletariuszki. Od kobiety swobodnie władającej własnym ciałem bardziej niebezpieczna jest bowiem tylko kobieta, która nie potrzebuje tradycyjnej rodziny patriarchalnej do zapewnienia sobie środków do życia.

 

Logo Archiwum Kobiet

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku