16.04.2021
Drugie wydanie Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną Doroty Masłowskiej wychodzi z okładką Macieja Sieńczyka. Jego rysunek przetwarza dwa ważne dla polskiej kultury wizualnej obrazy. Pierwszy to dziewiętnastowieczna alegoria Polonii jako kobiety tratowanej przez konia, na którym siedzi Kozak z szablą w ręku. Drugi to - kojarzące się z powstaniem warszawskim - przedstawienie polskiej sanitariuszki opatrującej powstańca. Obydwie nakreślone przez Sieńczyka sceny, sięgając do polskiej ikonografii martyrologicznej, odsłaniają paradoksy relacji między Polską a Rosją, do której to relacji odsyła również tytuł debiutanckiej powieści Masłowskiej, polskiej pisarki urodzonej w 1983 roku. Język Wojny polsko-ruskiej jest wytworem wyobraźni postzależnościowej, ukształtowanej przez historię jako rosyjskiej prowincji w dziewiętnastym wieku i jako kraju satelickiego ZSRR w dwudziestym. Autorce tej powieści znakomicie udaje się odtworzyć kulturową grę niższości i wyższości, oryginalności i wtórności, nieodłączną od imperialnej geografii.
Webinarium jest częścią projektu realizowanego przez IBL PAN i Fundację Kościuszkowską, której misją jest wspieranie wymiany intelektualnej między Stanami Zjednoczonym a Polską oraz przybliżanie amerykańskiej publiczności tego, co najlepsze w polskiej kulturze.
Zachęcamy do zapoznania się z nadchodzącymi wydarzeniami i dołączenia do nich na żywo na platformie Zoom!
Webinaria są bezpłatne i otwarte dla publiczności. Wymagana jest rejestracja. W webinarium będzie mogło wziąć udział maksymalnie 100 uczestników, według kolejności zgłoszeń. Nagranie z wykładu zostanie umieszczone na kanale YouTube Fundacji Kościuszkowskiej (https://www.youtube.com/channel/UCf2CPhxjhbR5eKl_azLjKEA).
Szczegółowe informacje o spotkaniach dostępne są na stronie: https://www.thekf.org/kf/events/KF_Online_Programs/.