Miasto jako naturalne miejsce adaptacji form kultury wysokiej i zarazem przestrzeń, w której mniejszości narodowe i grupy wyznaniowe zyskiwały autonomię współtworząc kulturę życia codziennego to dwa aspekty przestrzeni miejskiej Warszawy, którym zostanie poświęcona tegoroczna edycja konferencji.
W szczególności zaś jej tematem będą: ciągłość i incydentalność form kultury wysokiej i teatru jako formy komunikacji społecznej; miejsce grup etnicznych, religijnych i wyznaniowych w przestrzeni miejskiej oraz ich udział w kulturze życia codziennego Warszawy. Integralną częścią problematyki będą również zagadnienia źródeł historycznych obrazujących te aspekty kultury miasta na przestrzeni dziejów, i ich interpretacji.
Konferencja o charakterze archiwalno-historycznym adresowana jest do archiwistów, historyków kultury, historyków teatru, literatury, kulturoznawców, socjologów oraz przedstawicieli innych dyscyplin, który interesują się zagadnieniami związanymi z Warszawą. Organizatorzy mają nadzieję, że konferencja pozwoli na zarysowanie przemian Warszawy i jej współczesnych źródeł kulturowych w świetle najnowszych badań.
Organizatorzy planują ujęcie obrad konferencji w 4 blokach tematycznych:
1. Kultura teatralna w Warszawie
2. Kultura literacka w Warszawie
3. Mniejszości narodowe, wyznania i wspólnoty religijne w Warszawie
4. Kultura życia codziennego
Osoby zainteresowane udziałem w konferencji w charakterze prelegenta proszone są o przesłanie propozycji tematów swoich wystąpień do 5 października 2015 na adres warszawa.konferencja@gmail.com
Osoba i adres do korespondencji:
Anna Gruszczyńska
Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie
ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa
tel: 22 657 27 80