Pracownia Antropologii Współczesności IBL PAN zaprasza na kolejne, otwarte seminarium z
cyklu „Antropologia Science Fiction.”
Seminarium odbędzie się w Instytucie Badań Literackich PAN w czwartek 22 lutego 2024 roku o godzinie 17.00, w sali 144, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72.
Spotkanie będzie poświęcone powieści Aleksego Tołstoja Aelita, która ukazała się w 1923 roku w Petersburgu. Jest to jedna z najsłynniejszych rosyjskich powieści science fiction, od której wzięła nazwę nagroda przyznawana w ZSRR za wybitne osiągnięcia w obrębie gatunku. W roku 1981 otrzymali ją bracia Strugaccy.
Na początku lat 20. XX wieku pojazd wystrzelony z Ziemi ląduje na Marsie. Załoga jest dwuosobowa: inżynier i żołnierz. Tam, po krótkim okresie wzajemnej przyjaźni, następuje konflikt cywilizacji. Na Czerwonej Planecie wybucha rewolucja inspirowana i kierowana przez niespokojnych Ziemian. Niestety, duch na Marsie jest w stanie upadku. Czy prawdziwa okaże się teoria socjalizmu na jednej planecie? W czasie dyskusji zapytamy o funkcję modelu zderzenia cywilizacji w socjalistycznej fantastyce naukowej oraz o związki fikcji naukowej z fikcją historyczną. Rozmowę na temat książki poprzedzi wprowadzenie dr Doroty Jareckiej.
Dla chętnych proponujemy jako lekturę całość książki.
Zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o kontakt na adres mailowy
(antropologiawspolczesnosci@gmail.com) – prześlemy materiały na seminarium. Będziemy
również wdzięczni za przekazanie informacji o seminarium oraz adresu pracowni osobom,
które mogą być zainteresowane wzięciem udziału w spotkaniu.