Nowa strona internetowa EOSC Polska promuje polskie działania w otwartej nauce

EOSC w polsce grafika 

 

Powstała nowa strona internetowa EOSC Polska, poświęcona promocji działań podejmowanych przez polskie podmioty w obszarze otwartej nauki. Projekt ten szczególnie akcentuje dobre praktyki w zarządzaniu danymi badawczymi oraz wdrażaniu Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC) w Polsce. Na stronie będą prezentowane profile krajowych ekspertów, a także efekty projektów realizowanych przez polskie instytucje w ramach konkursów infraEOSC. To doskonała okazja, aby bliżej poznać osiągnięcia i zaangażowanie polskich naukowców w rozwijanie otwartej nauki.


Sieć EOSC Polska jest koordynowana przez Narodowe Centrum Nauki, i choć nieformalna, zrzesza polskie instytucje będące członkami lub obserwatorami Stowarzyszenia EOSC, a także te, które, choć nie są członkami, aktywnie uczestniczą w działaniach związanych z EOSC. Z dumą informujemy, że jedną z instytucji współpracujących jest Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN. Nasze działania, takie jak przygotowanie i wdrożenie polityki otwartości w IBL PAN, współtworzenie platformy GoTriple czy aktywności w ramach polskiego oddziału OPERAS, zostały wyróżnione jako dobre praktyki i use cases na oficjalnej stronie: https://eosc.gov.pl/siec-eosc-polska/dobre-praktyki-i-use-cases/
Dodatkowo, aż trzy osoby z zespołu Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN: Magdalena Wnuk, Mateusz Franczak i Maciej Maryl, znalazły się w bazie ekspertów otwartości.


Zachęcamy do śledzenia najnowszych informacji na stronie EOSC Polska, aby być na bieżąco z postępami środowiska naukowego w obszarze otwartej nauki. 


 

Logo Archiwum Kobiet

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku