Trans- i interdyscyplinarne projekty pomagają zgłębić nowe zjawiska i znaleźć rozwiązania dla problemów w istotnych obszarach jak: zdrowie, rolnictwo, ocieplenie klimatu czy rozwój technologii. Oddziaływanie społeczne badań znacznie się zwiększa, gdy badacze współpracują z przedstawicielami innych dziedzin. SHAPE-ID obejmie nauki humanistyczne, społeczne, techniczne i matematyczne. W ramach projektu konsorcjum przeanalizuje istniejące rozwiązania wspierające lub utrudniające interdyscyplinarność, przyjrzy się współpracy instytucji naukowych w ramach międzynarodowych konsorcjów i zaprosi do wymiany doświadczeń przedstawicieli środowiska akademickiego, pracowników sektora kultury, aktywistów, podmioty finansujące naukę oraz innych ekspertów.
Komisja Europejska zaakceptowała projekt w lecie 2018, prace zaś rozpoczęły się w lutym 2019 i będą trwać do końca lipca 2021 roku. W pierwszej fazie projektu międzynarodowy zespół dokona przeglądu stanu badań i istniejących dokumentów. Uzyskane wyniki zostaną w kolejnej fazie pogłębione za pomocą sondażu i serii warsztatów poświęconych kluczowym problemom. Następnie zespół projektu przeanalizuje zebrany materiał i sformułuje rekomendacje dla Komisji Europejskiej.
Realizacją projektu w IBL PAN zajmuje się zespół Centrum Humanistyki Cyfrowej (dr Maciej Maryl, dr Piotr Wciślik i dr Anna Buchner, współpraca: Marta Błaszczyńska i Maria Wierzbicka). Do głównych zadań badawczych IBL PAN należeć będzie analiza dokumentów i literatury przedmiotu z wykorzystaniem metod cyfrowych, oraz realizacja badania ankietowego oraz warsztatów poświęconych interdyscyplinarnym problemom humanistyki cyfrowej.