IBL PAN i konsorcjum OPERAS w europejskim projekcie TRIPLE

Konsorcjum OPERAS otrzymało 5,6 miliona EUR ze środków programu Horyzont 2020 na realizację projektu TRIPLE (Targeting Researchers through Innovative Practices and multiLingual Exploration). Platforma TRIPLE będzie elementem infrastruktury badawczej OPERAS, powiązanej z EOSC (European Open Science Cloud). Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (CHC IBL PAN) jako członek grupy zarządzającej konsorcjum będzie jednym z wykonawców projektu.

TRIPLE ma na celu zwiększenie widoczności badań w zakresie nauk społecznych i humanistycznych (SSH) oraz ułatwienie komunikacji naukowej, wymiany informacji i nawiązania współpracy między przedstawicielami tych dyscyplin. Reprezentanci humanistyki i nauk społecznych z krajów europejskich posługują się odmiennymi metodami badań, władają różnymi językami narodowymi, mają wielostronne zainteresowania. Projekt powstał w odpowiedzi na wyzwania, z którymi się borykają. Szeroki zakres tematyki i metodologii badań w ramach tych dziedzin jest ich niebywałym atutem, ale rodzi jednocześnie trudności z przepływem informacji czy  współpracą między naukowcami z różnych dyscyplin. W rezultacie wyniki badań humanistycznych i społecznych są trudniej dostępne i rzadziej wykorzystywane, co odbija się także na ich mniejszym wpływie społecznym.

W ramach TRIPLE powstanie wielojęzyczna i wielokulturowa platforma dla nauk humanistycznych i społecznych, która umożliwi wymianę informacji o bieżących działaniach i projektach oraz usprawni wyszukiwanie materiałów naukowych i danych badawczych opublikowanych w różnych językach. Projekt zwiększy przepływ informacji na temat bieżących badań, a także ułatwi nawiązanie współpracy między naukowcami z różnych krajów oraz między światem akademickim i środowiskami pozanaukowymi.

Prace nad TRIPLE trwać będą 42 miesiące i rozpoczną się jesienią bieżącego roku. Będzie w nich uczestniczyć 18 instytucji z 12 państw europejskich: Austrii, Belgii, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

 

Logo Archiwum Kobiet

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku