TRIPLE ma na celu zwiększenie widoczności badań w zakresie nauk społecznych i humanistycznych (SSH) oraz ułatwienie komunikacji naukowej, wymiany informacji i nawiązania współpracy między przedstawicielami tych dyscyplin. Reprezentanci humanistyki i nauk społecznych z krajów europejskich posługują się odmiennymi metodami badań, władają różnymi językami narodowymi, mają wielostronne zainteresowania. Projekt powstał w odpowiedzi na wyzwania, z którymi się borykają. Szeroki zakres tematyki i metodologii badań w ramach tych dziedzin jest ich niebywałym atutem, ale rodzi jednocześnie trudności z przepływem informacji czy współpracą między naukowcami z różnych dyscyplin. W rezultacie wyniki badań humanistycznych i społecznych są trudniej dostępne i rzadziej wykorzystywane, co odbija się także na ich mniejszym wpływie społecznym.
W ramach TRIPLE powstanie wielojęzyczna i wielokulturowa platforma dla nauk humanistycznych i społecznych, która umożliwi wymianę informacji o bieżących działaniach i projektach oraz usprawni wyszukiwanie materiałów naukowych i danych badawczych opublikowanych w różnych językach. Projekt zwiększy przepływ informacji na temat bieżących badań, a także ułatwi nawiązanie współpracy między naukowcami z różnych krajów oraz między światem akademickim i środowiskami pozanaukowymi.
Prace nad TRIPLE trwać będą 42 miesiące i rozpoczną się jesienią bieżącego roku. Będzie w nich uczestniczyć 18 instytucji z 12 państw europejskich: Austrii, Belgii, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.