Europejski projekt TRIPLE przedstawia swój końcowy rezultat – platformę GoTriple

Triple logo

W marcu dobiega końca projekt TRIPLE zrealizowany w ramach Horyzontu 2020. Jego głównym rezultatem jest GoTriple – innowacyjna wielojęzyczna platforma dla nauk humanistycznych i społecznych (HS), umożliwiająca odkrywanie zasobów badawczych z wielu różnych dyscyplin w ramach domeny HS: publikacji i danych badawczych, opisów projektów czy profili badaczy. 

 

Od 2019 roku 22 partnerów z 15 krajów pracowało nad rozwojem wielojęzycznej platformy GoTriple, która obejmuje 11 języków (niemiecki, francuski, słoweński, ukraiński, hiszpański, portugalski, chorwacki, polski, angielski, włoski, grecki) i 27 dyscyplin z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Serwis jest częścią katalogu usług OPERAS. Dzięki innowacyjnym funkcjonalnościom umożliwia zarówno odkrywanie treści, jak i nawiązywanie współpracy: system rekomendacji sugeruje publikacje, autorów i projekty na podstawie wcześniejszych zapytań, Trust Building System umożliwia użytkownikom łączenie się w społeczności, serwis naukowego crowdfundingu wspiera naukowców w rozwijaniu strategii komunikacyjnych i zdobywaniu wstępnego finansowania dla ich projektów. Za pośrednictwem Pundit – internetowego narzędzia do adnotacji, użytkownicy mogą umieszczać swoje notatki w publikacjach online i dzielić się nimi z innymi. Osoby korzystające z serwisu mogą również badać i analizować wyniki wyszukiwania za pomocą dwóch opcji wizualizowania danych (Streamgraph i Knowledge Map).
Celem GoTriple jest wspieranie budowania sieci akademickich, rozwijanie społeczności ekspertów i popularyzowanie wyników badań w społeczeństwie. Po zarejestrowaniu się na platformie użytkownicy GoTriple mogą w swoim profilu zaprezentować specjalistyczną wiedzę, projekty, w które są zaangażowani, a także kontaktować się ze sobą poprzez zintegrowany czat.

 

W trakcie realizacji projektu powstały także: wielojęzyczny słownik oparty na Library of Congress Subject Headings (LCSH), który został opracowany specjalnie na potrzeby platformy, TRIPLE Training Toolkit, opracowania powstałe w ramach projektu oraz artykuły naukowe opublikowane przez członków konsorcjum.

 

Informacje o projekcie można znaleźć na stronie: project.gotriple.eu
Platforma GoTriple jest dostępna pod adresem: gotriple.euInfrastruktura badawcza OPERAS
OPERAS jest infrastrukturą badawczą wspierającą otwartą komunikację naukową w naukach społecznych i humanistycznych (HS) w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Jej misją jest koordynacja i łączenie zasobów w Europie w celu efektywnego zaspokojenia potrzeb komunikacyjnych europejskich naukowców w dziedzinach HS. Wypełniając swoją misję OPERAS zapewnia społeczności badawczej brakujące ogniwa, które są potrzebne do wyszukiwania, uzyskiwania dostępu, tworzenia, edytowania, rozpowszechniania oraz łatwej i skutecznej walidacji wyników HS w całej Europie i umożliwia dziedzinom HS ponowne odkrycie siebie w nowym paradygmacie otwartej nauki. Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk jest członkiem grupy zarządzającej konsorcjum OPERAS.


Kontakt:
Sona Arasteh (Communication Officer TRIPLE Project)
arasteh[at]maxweberstiftung.de

Osoba kontaktowa w IBL PAN:
dr Tomasz Umerle
tomasz.umerle[at]ibl.waw.pl

 

Logo Archiwum Kobiet

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku