DARIAH Working Group on Research Data Management

W kwietniu 2020 r. oficjalnie ruszyły prace nowej grupy roboczej DARIAH: DARIAH Working Group on Research Data Management.Jej członkowie skupiają się na kwestiach związanym z szeroko pojętym zarządzaniem danymi w humanistyce i naukach społecznych (SSH). Grupie roboczej przewodniczą Erzsébeta Tóth-Czifry (Biuro Koordynacji DARIAH) i Marta Błaszczyńska (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk).

Pragniemy, by grupa stała się forum i punktem spotkań dla badaczy i badaczek z różnych dyscyplin, środowisk GLAM (Galerii, Bibliotek, Archiwów, Muzeów) oraz praktyków zawodowo związanych z zarządzaniem danymi badawczymi, czyli wszystkich osób, których praca wiąże się z opieką nad danymi w SSH. Wymiana doświadczeń, zachęcanie do dyskusji oraz zadawania pytań i opracowanie dobrych praktyk dla poszczególnych dyscyplin w ramach grupy roboczej ma na celu wsparcie środowisk akademickich w sprostowaniu wyzwaniom związanym z zarządzaniem danymi oraz dostrzeżenie korzyści w przywiązywaniu wagi do szeroko rozumianych danych w badaniach SSH.
Obecnie głównymi kanałami komunikacyjnymi grupy są comiesięczne wideospotkania, grupa mailingowa oraz Twitter. Zachęcamy do śledzenia podstronyResearch Data Management orazprofilu grupy na Twitterze.
W celu dołączenia do grupy należy przesłać zgłoszenie mailowe na adres: wg-rdm@dariah.eu.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

 

 

Logo Archiwum Kobiet

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku