Colette Soler w Warszawie 12-14 kwietnia 2013r.

Forum Polskie Pola Lacanowskiego www.fppl.pl i Instytut Badań Literackich PAN zapraszają do udziału w spotkaniach z Colette Soler, psychoanalityczką Międzynarodowej Szkoły Psychoanalizy Pola Lacanowskiego (EPFCL). Spotkania odbędą się w dniach 12-14 kwietnia 2013 roku w Warszawie; stanowią one kontynuację nauczania prowadzonego przez psychoanalityków EPFCL dla Forum Polskiego oraz serii wykładów skierowanych do polskiej publiczności. Wizyta Colette Soler jest również częścią spotkań prowadzonych przez Zespół do Badań nad Literaturą i Kulturą Późnej Nowoczesności w IBL PAN realizujący grant z Narodowego Centrum Nauki dotyczący afektów we współczesnej humanistyce.

Colette Soler jest jednym z najważniejszych współczesnych psychoanalityków. Praktykuje psychoanalizę i naucza w Paryżu. Posiada tytuł wykładowcy akademickiego na wydziale filozofii oraz doktora psychologii. Jej spotkanie z nauczaniem i osobą Jacquesa Lacana sprawiło, że poświęciła swoje życie psychoanalizie. Była członkinią obu założonych przez Lacana szkół – École freudienne de Paris, zaś po jej rozwiązaniu École de la Cause freudienne. Inicjatorka i założycielka Międzynarodowej Szkoły Psychoanalizy Pola Lacanowskiego, EPFCL. Poza Francją, naucza także psychoanalizy na trzech kontynentach (Hiszpania, Włochy, Grecja, Izrael, Brazylia, Argentyna i in.),.

Program

PIĄTEK 12.04.2013:
Seminarium poświęcone tekstowi „Znaczenie fallusa” Jacquesa Lacana
Link do pobrania tekstu na stronie www.fppl.pl
piątek 12 kwietnia godz. 19.30 – 22.00; siedziba Krytyki Politycznej, Warszawa, ul. Foksal 16, (IIp.)
Koszt uczestnictwa 20/10 zł

SOBOTA 13.04.2013:
Seminarium – czytanie tekstu „Pozycja nieświadomego”
sobota 13 kwietnia godz. 10:30 – 13.30; siedziba Krytyki Politycznej, Warszawa, ul. Foksal 16, (IIp.)
Koszt uczestnictwa 20/10 zł

W ramach programu nauczania prowadzonego w tym roku dla Forum Polskiego, Colette Soler poprowadzi czytanie kolejnego fragmentu tekstu J. Lacana. Będzie to część poświęcona pojęciu alienacji. Komentarz dotyczy stron 840-842 wersji francuskiej (Paryż, Seuil, 1966).
Link do pobrania tekstu na stronie www.fppl.pl
Wykład otwarty pt. „W jaki sposób psychoanaliza przekształca nasze afekty?
sobota 13 kwietnia godz. 17.00 – 19.00; Instytut Francuski, ul. Widok 12.
Wstęp wolny.

 

Logo Archiwum Kobiet

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku