27 lutego 2015 r., godz. 13.00, Warszawa, Instytut Teatralny – otwarte seminarium interdyscyplinarne: "Janusz Krasiński. Słuch na rzeczywistość"

Organizatorzy: Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym IBL PAN i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
zapraszają na drugie otwarte seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja”, którego przedmiotem będzie dramaturgia Janusza Krasińskiego. Większość dramatów Krasińskiego wywodzi się z jego reportaży radiowych i zanim trafiło na scenę przeszło próbę słuchowiska. Chcemy uchwycić ten fenomen i porozmawiać o słuchu dramatopisarza, czułym zarówno na kwestie społeczne, jak i dźwięki, głosy i muzyczną tkankę rzeczywistości.

W seminarium wezmą udział przedstawiciele różnych dziedzin humanistyki i sztuki: Wanda Zwinogrodzka, teatrolożka, autorka nowego wyboru sztuk Janusza Krasińskiego „Krzak gorejący. Dramaty” (Wydawnictwo IBL); Dorota Kozińska, muzykolożka, tłumaczka, autorka „Dobrej pustyni” – reportażu z podróży do Afganistanu; Agnieszka Kramkowska-Dąbrowska, historyczka literatury, badaczka twórczości Zbigniewa Herberta i Janusza Krasińskiego; Tomasz Man, dramatopisarz i reżyser, autor słuchowisk radiowych – m.in. nagradzanej „Mojej Abby”; Maciej Urbanowski, krytyk literacki, autor niedawno wydanej książki „Romans z Polską”. Seminarium poprowadzi Jacek Kopciński, redaktor naukowy serii wydawniczej „Dramat Polski. Reaktywacja”.

Seminarium odbędzie się 27 lutego o godz. 13.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, ul. Jazdów 1.
Tego samego dnia o godz. 18.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się wieczór poświęcony nowemu wyborowi dramatów Janusza Krasińskiego „Krzak gorejący”, który ukazał się w serii „Dramat Polski. Reaktywacja”. O dramaturgii Janusza Krasińskiego rozmawiać będą: Wanda Zwinogrodzka,, Maciej Urbanowski oraz Jacek Kopciński.

 

Logo Archiwum Kobiet

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku