2 czerwca 2012: Feminarium Krytyka w czasach po-feministycznych czy elegia po feminizmie? Wokół książki Krystyny Kłosińskiej Feministyczna krytyka literacka (2010)

27.05.2012

Warszawa, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala nr 144 (I piętro)
W spotkaniu udział wezmą:
 
prof. dr hab. Krystyna Kłosińska (UŚ)
dr Karolina Krasuska (UW)|
dr Monika Świerkosz (UJ)
dr Błażej Warkocki (UAM)

Książka Krystyny Kłosińskiej – jak żadna inna – pokazała z jednej strony wielość i różnorodność feministycznych sposobów myślenia o literaturze, z drugiej zaś – rozpad czegoś, co można by nazwać stabilną i silną „feministyczną wspólnotą krytyczną”. Warto jednak zapytać samą autorkę, czy jej książka zrodziła się z żalu i nostalgii za tamtym (dawnym) feminizmem czy raczej z przekonania, że ma on jeszcze do odegrania jakąś ważną rolę w ponowoczesnym świecie i akademii? Czy wewnętrzne konflikty osłabiają, czy też wzbogacają myśl teoretyczną? A może feminizm stał się dla wielu badaczy i badaczek wcieleniem staroświeckiej, nudnawej i pouczającej ciotki, którą zastąpić powinny młodsze siostrzenice: studia genderowe i queerowe?
 
 
Spotkanie odbywa się w ramach Feminariów – cyklu dyskusji społeczno-kulturalnych, organizowanych przez Fundację Gender Center.
 
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Śródmieście.

 

Logo Archiwum Kobiet

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku

 

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, tel. (22) 826-99-45, 6572-895, faks. (22) 826-99-45