17 czerwca 2021, godz. 10-13: OPERAS-PL - komunikacja w humanistyce i naukach społecznych

Serdecznie zapraszamy na spotkanie online “OPERAS-PL - komunikacja w humanistyce i naukach społecznych", które odbędzie się online w czwartek 17 czerwca w godzinach 10.00-13.00. 
Razem z naszymi gośćmi i uczestnikami spotkania omówimy wyzwania, jakie stoją przed naukami HS w obszarze transformacji cyfrowej oraz zaprezentujemy cele, jakie w związku z sytuacją humanistyki i nauk społecznych w tym obszarze stawia sobie OPERAS-PL. 
W pierwszej części spotkania dr Anna Wałek (PG) i prof. Stanisław Filipowicz (Wiceprezes PAN) omówią wyzwania i potrzeby polskiej społeczności SSH w zakresie mandatów i polityk otwartego dostępu, publikowania w otwartym dostępie oraz innych aspektów komunikacji cyfrowej. Po tych wystąpieniach przedstawiciel OPERAS zaprezentuje cele i działania sieci. W formie komentarza do tych prezentacji członek naszego zespołu, dr Magdalena Wnuk, podsumuje wyniki ostatniego badania OPERAS Landscape Study na temat stosunku europejskich naukowców do publikowania w wolnym dostępie, przyglądając się bliżej polskim respondentom. Na koniec zespół OPERAS-PL: dr Maciej Maryl, Marta Błaszczyńska i Mateusz Franczak przedstawią cele OPERAS-PL na najbliższe trzy lata. 
Celem drugiej części spotkania jest zaangażowanie uczestników w dyskusję o potrzebach środowiska nauk HS w Polsce. Chcemy zebrać od uczestników jak najwięcej inspiracji, pomysłów i uwag. Warsztaty będą miały formę ustrukturyzowanej dyskusji (lub grupy fokusowej), podczas której poruszone zostaną główne problemy komunikacji naukowej, takie jak: publikowanie monografii w otwartym dostępie, udostępnianie danych badawczych oraz bibliometria i ewaluacja.
Szczegółowa agenda spotkania już wkrótce na stronie wydarzenia.
Link do Zoom wydarzenia wyślemy drogą mailową na adres podany w formularzu rejestracyjnym.
Nasza inicjatywa jest częścią europejskiego konsorcjum OPERAS, zrzeszającego 58 instytucji z 17 krajów. Celem OPERAS jest rozwój e-infrastruktury i wspieranie transformacji cyfrowej w naukach HS. W odpowiedzi na potrzeby badaczy, uczelni, bibliotek, wydawców i grantodawców Konsorcjum rozwija własne cyfrowe usługi i narzędzia, takie jak platforma GOTRIPLE łącząca istniejące zasoby informacji naukowej z całej Europy czy Certification, służąca kontroli jakości publikacji w open access

 

Logo Archiwum Kobiet

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku