14 lutego 2013, godz. 18.00 - Między nami zwierzętami. O komunikacji międzygatunkowej. Wykład Doroty Sumińskiej (z cyklu Animalia)

 

Fundacja Gender Center we współpracy z Instytutem Badań Literackich PAN serdecznie zaprasza na wykład dr Doroty Sumińskiej pt. „Między nami zwierzętami. O komunikacji międzygatunkowej” 14.02 o godz. 18 w sali 144.

 

Zwierzęta porozumiewają się równie precyzyjnie jak ludzie, choć nie używają do tego symboli. Czym są zainteresowane poszczególne gatunki? Jak przekazują sobie informacje? Jakie zmysły do tego angażują - wzrok, jak człowiek, czy węch, dotyk albo słuch? Komunikacja zwierząt to dziedzina obszerna, ale poznawalna. Wymaga od ludzi jedynie cierpliwości, empatii, pokory i odrobiny wyobraźni.

Między nami zwierzętamiO projekcie Animalia:
Dotychczasowe więzi między ludźmi a zwierzętami wymagają zasadniczego przemyślenia i przeformułowania. Konieczne wydaje się dokonanie przewartościowania dotychczasowych wyobrażeń na temat roli człowieka w świecie zwierząt. Układ hierarchiczny powinien być zastąpiony przez układ wertykalny, pozwalający traktować zwierzęta jako naszych partnerów. Dialog jest kluczowym pojęciem otwierającym nowe perspektywy w sferze teoretycznej i artystycznej. Punktem wyjścia jest dostrzeżenie i uszanowanie Inności zwierząt, co oznacza powstrzymanie się od narzucania im naszych kulturowych wyobrażeń. Dotychczasowa kategoria „zwierzęcości” rozumiana jako sfera wspólna ludziom i zwierzętom została tu uznana za niewystarczającą do opisu relacji ludzko-zwierzęcych. Zadaniem staje się odkrycie w zwierzęciu tego, co jest w nim „niezwierzęce” ale także nie ludzkie. W przeszłości pierwiastek ten nazywano boskim. Często chociażby w totemizmie zwierzęta wyobrażano sobie jako bogów, dających początek ludzkości. W świecie współczesnym podobne wyobrażenia przestały odgrywać znaczącą rolę, jednakże pozostała pewna intuicja: to Inne w zwierzęciu tworzy jego autonomię. Ideą, jaka przyświeca temu projektowi, jest poszanowanie odrębności innych gatunków, czyli rezygnacja z zawłaszczania i podporządkowywania zwierząt celom wyłącznie ludzkim. Dotychczas relacje pomiędzy człowiekiem a zwierzętami były widziane przede wszystkim przez pryzmat opieki i wykorzystania zwierząt dla potrzeb ludzkich. Do niedawna sfera związana z emocjami była marginesem, który – poddawany obecnie głębokiemu namysłowi – traktowany jest jak soczewka odbijająca relacje międzygatunkowe. Wydaje się, że przestrzenią umożliwiającą spotkanie ludzi i zwierząt oprócz emocji jest sfera wyobraźni i język nowej etyki.

Plakat wykładu>>

 

Logo Archiwum Kobiet

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku