Feminaria: Równość i jej wrogowie. Kto jest ofiarą nieegalitarnych społeczeństw?

09.01.2012
Podyplomowe Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki, Instytut Badań Literackich PAN, Fundacja Gender Center oraz Wydawnictwo Czarna Owca zapraszają na spotkanie:
 
Równość i jej wrogowie. Kto jest ofiarą nieegalitarnych społeczeństw?
Wokół książki Kate Pickett i Richarda Wilkinsona Duch równości. Tam gdzie panuje równość, nawet bogatym żyje się lepiej (Czarna Owca, 2011)


Duch równości
12 stycznia 2012 roku, godz. 17.30
Instytut Badań Literackich, ul. Nowy Świat 72, Warszawa
sala im. A. Mickiewicza (nr 144)
 
W dyskusji udział wezmą:
prof. Henryk Domański (IFiS PAN).
dr Sebastian Michalik (IPSiR UW)
prof. Antonina Ostrowska (IFiS PAN)
prof. Elżbieta Tarkowska (IFiS PAN)
Spotkanie poprowadzi Piotr Szumlewicz (dziennikarz TVP)
 
Ze statystyk Banku Światowego i ONZ wynika, że w najbardziej egalitarnych społeczeństwach świata ludzie żyją dłużej i mniej chorują, dzieci uczą się lepiej, obywatele darzą się większym zaufaniem i są bardziej zaangażowani w sprawy społeczne. Mniejsze jest natężenie przemocy i przestępczości, mniej ludzi cierpi na otyłość, a więcej jest osób szczęśliwych, mających poczucie bezpieczeństwa i zadowolonych z życia.
W trakcie spotkania przyjrzymy się skali nierówności w Polsce i na świecie. Omówimy indywidualne i społeczne skutki nierówności. Przyjrzymy się, jak bardzo różni się świat ludzi żyjących na szczycie i na dole drabiny społecznej. Przyjrzymy się również nierównościom ze względu na płeć. Wreszcie zastanowimy się, czy i jak zmniejszać nierówności oraz w jakim modelu społeczno-ekonomicznym warunki życia są najlepsze.
 
Spotkanie odbywa się w ramach Feminariów – cyklu dyskusji społeczno-kulturalnych, organizowanych przez Gender Studies IBL PAN.

 

 

Logo Archiwum Kobiet

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku

 

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, tel. (22) 826-99-45, 6572-895, faks. (22) 826-99-45