plen

pok. 230
tel. (22) 6572-854
dyżury: piątek 10.00-14.00

Członkowie 

prof. dr hab. Krzysztof Bracha, kierownik
dr Dorota Gacka, starszy dokumentalista

Pracownicy emerytowani 

prof. dr hab. Andrzej Dąbrówka
dr hab. Mariusz Kazańczuk
prof. dr hab. Mieczysław Mejor
prof. dr hab. Teresa Michałowska


W Pracowni przygotowywana jest edycja krytyczna łacińskiej poezji polskiego średniowiecza (dr hab. M. Mejor); w toku praca nad utworami Frovinusa i Mikołaja Olocha (prof. dr hab. M. Mejor), hagiografią łacińską oraz poezją liturgiczną (dr D. Gacka), bibliografia kaznodziejstwa średniowiecznego w Polsce (dr D. Gacka), edycje łacińskich średniowiecznych kazań (prof. M. Mejor) i in.

Zobacz prezentację Pracowni

Pracownia zmierza do zintegrowania badaczy piśmiennictwa średniowiecznego. Powstała ogólnopolska grupa badawcza związana z Pracownią literatury średniowiecza w IBL PAN: Textus et cultura. Interdyscyplinarny Zespół Badań Mediewistycznych.

Skład (13.04.2021):

  • prof. zw. dr hab. Krzysztof Bracha  Pracownia Dziejów Społeczeństwa i Kultury Epoki Przedindustrialnej, Instytut Historii, Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach
  • prof. dr hab. Tomasz Gałuszka OP Katedra Historii Starożytnej i Średniowiecznej, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • prof. dr hab. Jerzy Kaliszuk Pracownia Wiedzy o Dawnej Książce Instytut Historii Nauki PAN, Warszawa
  • prof. dr hab. Paweł Kras Katedra Źródłoznawstwa, Archiwistyki i Dydaktyki Historii, Instytut Historii KUL, Lublin
  • dr Mariusz Leńczuk Pracownia Języka Staropolskiego, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków
  • dr Dorota Masłej Zakład Historii Języka Polskiego, Instytut Filologii Polskiej UAM, Poznań
  • prof. zw. dr hab. Mieczysław Mejor Pracownia Literatury Średniowiecza Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa
  • prof. zw. dr hab. Tomasz Mika Zakład Historii Języka Polskiego, Instytut Filologii Polskiej UAM, Poznań
  • prof. dr hab. Wojciech Mrozowicz Zakład Historii Polski i Powszechnej do końca XV w., Instytut Historyczny UWr, Wrocław
  • prof. dr hab. Michał Rzepiela Pracownia Łaciny Średniowiecznej, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków
  • prof. zw. dr hab. Paweł Stępień Artes Liberales UW, Warszawa
  • prof. dr hab. Anna Zajchowska-Bołtromiuk Katedra historii średniowiecznej, Instytut Historii, Uniwersytet Kard. S. Wyszyńskiego, Warszawa'

Intencją powołanej nieformalnej i dobrowolnej organizacji jest integracja interdyscyplinarnej grupy badawczej mediewistów złożonej z historyków, filozofów, historyków literatury, filologów oraz teologów i bibliotekoznawców zajmujących się źródłami narracyjnymi średniowiecza (kronikarstwo, rocznikarstwo, pastoralia, kaznodziejstwo, źródła literackie, piśmiennictwo filozoficzne i teologiczne, publicystyka kościelna, źródła liturgiczne itp.) w języku łacińskim oraz w językach wernakularnych z epoki ze szczególnym uwzględnieniem tekstów pozostających w rękopisach. Interesują nas zatem zagadnienia z zakresu edytorstwa i źródłoznawstwa. Mamy na myśli szeroką panoramę gatunków źródeł oraz zakres zainteresowań zaliczany do Geistesgeschichte lub inaczej do źródeł określanych pojęciem "teksty kultury". Integracja mediewistów w jedną specjalistyczną strukturę organizacyjną może przynieść pożądane efekty: wymianę doświadczeń i wiedzy, kształcenie młodych pracowników nauki, organizacja wspólnych konferencji i publikacji, wspólne Granty, reprezentowanie środowiska w międzynarodowych kolegiach. Naszym planem jest m.in. wznowienie serii wydawniczych: Silva Medii et Recentioris Aevi oraz Średniowiecze. Studia o kulturze

Pracownia uczestniczy w działalności Stałego Komitetu Mediewistów Polskich.

20 maja 2021, godz. 10: Warsztaty sermonistyczne. I. Badania średniowiecznych kazań w Polsce

Zaproszenie - plik pdf (499 KB)
Streszczenia - plik docx (18,1 KB)
Kod do spotkania w Google Meet: meet.google.com/bst-ryyi-fvs
 

19-20 listopada 2020 r.: 29 Spotkania Mediewistyczne "Błąd i przygana w piśmiennictwie średniowiecznym"

Konferencja odbywa się online.
Program konferencji w formacie pdf (134 KB).

5-6 kwietnia 2018 r., Warszawa: 28 Spotkania Mediewistyczne poświęcone twórczości Mikołaja z Wilkowiecka

Kierownik Pracowni Literatury Średniowiecza prof. dr hab. Andrzej Dąbrówka w partnerstwie z Teatrem Oratorium i Stowarzyszeniem Mikołaja z Wilkowiecka przygotowuje 28 Spotkania Mediewistyczne poświęcone twórczości Mikołaja z Wilkowiecka. Wykład inauguracyjny konferencji wygłosi Johann Wolfgang Niklaus - wybitny aktor i reżyser, twórca Teatru Schola Węgajty.
Dyrekcja Instytutu Badań Literackich PAN zaprasza na to wydarzenie, które odbędzie się w dniach 5-6 kwietnia br. odbędą się w ramach obchodów 70-lecia Instytutu Badań Literackich PAN w Teatrze Oratorium przy ul. Kawęczyńskiej 53 (program w załączeniu).
Streszczenia wystąpień >>

Odczyt o odkryciu nieznanego dzieła staropolskiego

Pracownia Literatury Średniowiecza zaprasza w piątek 8 kwietnia 2016 do sali 144, w godz. 10.00-12.00 na odczyt prof. Mieczysława Mejora o dokonanym przezeń odkryciu rękopisu zawierającego biografię Anny z Kostków księżnej Ostrogskiej (zm. 1635 r.) pióra jezuity Kaspra Rezlera.

Cykl seminariów

Prof. Andrzej Dąbrówka zaprasza na cykl seminariów: Sposoby użycia przeszłości w kulturze religijnej i edukacji; Spotkania zespołu autorów monografii w ramach projektu badawczego "Przeszłość w kulturze średniowiecznej Polski". Uczestnicy stali: Halina Manikowska, Jakub Kubieniec, Wojciech Brojer, Dorota Gacka, Anna Zajchowska, Maciej Zdanek.
3 marca 2016  
7 kwietnia
19 maja
30 czerwca

Seminaria odbywają się w IBL PAN, sala 240 (nowa siedziba Pracowni Literatury Średniowiecza), godz. 11.00-15.00 - pierwsze czwartki miesiąca.

2 marca 2016 - Zjazd Zespołu opracowującego Dzieła wszystkie Jana Kochanowskiego

Program w załączniku

Prof. dr hab. Teresa Michałowska doktorem honoris causa UKSW

W dniu 20 lutego 2014 roku o godzinie 12.00 w Auli im. Jana Pawła II Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy ul. Dewajtis 5 odbyła się uroczystość wręczenia dyplomu doktora honoris causa UKSW Pani prof. dr hab. Teresie Michałowskiej - wybitnej mediewistce, historykowi i teoretykowi literatury. Tytuł został nadany na wniosek Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW.

4-6 czerwca 2014, Warszawa: konferencja "Co nowego w badaniach nad Gallem?" (27 zebranie w ramach Spotkań Mediewistycznych)

Organizator:
Pracownia Literatury Średniowiecza
Instytutu Badan Literackich Polskiej Akademii Nauk
Afisz z programem >>
Program i streszczenia >>

13 lutego 2014, Warszawa: otwarcie pierwszego zjazdu Zespołu Opracowującego Dzieła Wszystkie Jana Kochanowskiego

Wydanie Sejmowe Dzieł Wszystkich Jana Kochanowskiego

We czwartek 13 lutego 2014 w Pałacu Staszica w Warszawie (sala 144) nastąpi otwarcie pierwszego zjazdu Zespołu Opracowującego Dzieła Wszystkie Jana Kochanowskiego. Poświęcony on będzie roboczej konferencji edytorskiej.

Zebranie przygotował i poprowadzi dr hab. Jacek Wójcicki, prof. IBL PAN, Sekretarz Redakcji Zespołu Opracowującego Dzieła Wszystkie Jana Kochanowskiego.

Pierwszego dnia konferencji (w godz. 10.00-12.00) nowy zespół przedstawi swój skład oraz stan i plany prac w poszczególnych tomach. Będą mogli zabrać głos uczestnicy poprzedniego zespołu Wydania Sejmowego, którego ostatni tom wydano w roku 1997. Liczymy również na wypowiedzi osób, które bezpośrednio nie wykonywały tamtych edycji, ale były blisko ówczesnego Zespołu, lub pracowały na bardzo pokrewnych polach i mają doświadczenia oraz opinie, które mogą się okazać przydatne przy obecnych pracach nad dokończeniem Wydania Sejmowego.

W dalszej, bardziej roboczej części dwudniowych obrad przedyskutujemy dotychczasowe założenia edytorskie (dzień I) i redakcyjne (dzień II), sformułowane we Wprowadzeniu wydawniczym z roku 1983, i skonfrontujemy je z postulatami ich aktualizacji i weryfikacji, formułowanymi w łonie nowego Zespołu. Planujemy prześledzić wszystkie newralgiczne punkty dawnego założenia edytorskiego i dostosować je jako wytyczne do dalszych wspólnych działań, już w wieku XXI, kiedy to w sposób znaczący wzbogaciła się zarówno literatura przedmiotu, jak i teoria i praktyka edytorstwa literatury dawnej.

Andrzej Dąbrówka

Przewodniczący Zespołu Opracowującego

DZIEŁA WSZYSTKIE JANA KOCHANOWSKIEGO

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

12-13 czerwca - 26. zebranie z cyklu konferencji "Spotkania Mediewistyczne"

12-06-2013

Więcej informacji na stronie www.mediewistyka.pl

12-13 czerwca 2013 - konferencja "Jan z Dąbrówki – Komentarz do Kroniki polskiej biskupa Wincentego" (z cyklu Spotkania Mediewistyczne)

INSTYTUT BADAŃ LITERACKICH
INSTYTUT FILOZOFII I SCOJOLOGII
Polskiej Akademii Nauk

zaprasza na

26. zebranie z cyklu konferencji

Spotkania Mediewistyczne

12-13 czerwca 2013 (środa-czwartek)

Jan z Dąbrówki –

Komentarz do Kroniki polskiej biskupa Wincentego

manifest konferencji http://www.mediewistyka.pl/content/view/329/36/

program online http://www.mediewistyka.pl/content/view/333/35/

zaproszenie z programem i streszczeniami

http://www.mediewistyka.pl/sm26jan_z_dabrowki-12-13-vi-2013.pdf

program na osobnym afiszu (1 strona do wywieszenia)

http://www.mediewistyka.pl/26_spotkania_mediewistyczne-plakat.pdf

SPOTKANIA MEDIEWISTYCZNE

12.11.2012 

Wykaz zebrań 2001-2012
 
1)  20 maja 2002 (org. Prof. Teresa Michałowska, pomysłodawczyni Spotkań)
1. Andrzej Wicher – Odmiany Meluzyny w literaturze średniowiecznej Anglii,
2. Paweł Stępień – „Bo w ogniu doświadcza się złoto, a ludzi miłych Bogu – w piecu utrapienia” [Syr 2,5] – o losach Eufamijana w polskiej legendzie o św. Aleksym),
3. Ryszard Skrzyniarz – Kazania świętokrzyskie - ich geneza, treść i duchowość
4. Rafał Wójcik – O mnemotechnicznym przygotowaniu kazania o św. Stanisławie. 'Opusculum de arte memorativa' Jana Szklarka.
 
2) 21 października 2002 
1. Zbigniew Kadłubek (Katowice) - De eremo et poesi. Św. Piotr Damiani (1007-1072).
2. Robert Urbański (Wrocław) - Dlaczego pierwsze rozbudowane relacje o najeździe mongolskim powstały dopiero w niemal sto lat po tym wydarzeniu?
3. Mieczysław Mejor (Warszawa) - Antigameratus Frowina.
4. Krzysztof Bracha (Kielce) - Tzw. kolekcja kazań Piotra z Miłosławia (XV w.). Problemy i perspektywy badawcze.

3) 27 stycznia 2003 
1. Georgi Minczew (Łódź): Kto siedzi na koniu za św. Dymitrem (Demetriuszem) z Salonik? Stosunek tekstu hagiograficznego do tekstu ikonograficznego.
2. Tomasz Płóciennik (Warszawa): Kilka uwag na temat inskrypcji gnieźnieńskiej ‘OSSA TRIUM...’
3. Michał Hanczakowski (UJ) „Czechów ogarnęło jednak tak wielkie zamroczenie”: tekst, autokreacja, nieodczytanie. Z zagadnień recepcji husytyzmu.
4. Janusz K. Goliński (Bydgoszcz) Peccata capitalia et mortalia. Pisarze dawni o siedmiu grzechach głównych.

4) 13 maja 2003 Bogurodzica
1. Teresa Michałowska (Warszawa) Jerzy Woronczak (1923–2003)
2. Wiesław Wydra (Poznań) O siedmiu pieczęciach Bogurodzicy i najdawniejszych dziejach literatury polskiej
3. Jerzy Pikulik (Warszawa) Co melodia Bogurodzicy mówi nam o czasie powstania pieśni?
4. Roman Mazurkiewicz i Zofia Wanicowa (Kraków) - Dlaczego Bogurodzicę śpiewano w czasie liturgicznym Bożego Narodzenia?
5. Antoni Czyż (Siedlce) Problemy interpretacji Bogurodzicy (część najstarsza).
6. Jean-Philippe Hashold (Amiens) Dlaczego pod Grunwaldem śpiewano Bogurodzicę?

5) 27 października 2003
1. Justyna Łukaszewska - Ordo uirtutum Hildegardy z Bingen. Parę słów o genezie, pierwowzorach i warstwie muzycznej utworu.
2. Monika Kaczmarek - Czy autor Bestiariusza Miłosnego stosował metodę scholastyczną?
3. Andrzej Wicher - Spór o Chaucera - wybrane problemy.
4. Cezary K. Święcki - Kultura piśmienna wcześniejszego średniowiecza w Polsce.
5. Witold Wojtowicz - Oralność tzw. Carmen Mauri.

6) 8 grudnia 2003 (org. E. Żółkiewska)
1. Maciej Abramowicz (UMCS) Kwestia prawdy w średniowiecznej literaturze francuskiej.
2. Katarzyna Dybeł (UJ) Być szczęśliwym w średniowieczu. Trzynastowieczna powieść arturiańska.
4. Anna Loba (UAM), Miłość małżeńska w późnośredniowiecznych traktatach dydaktycznych.
5. Dorota Szeliga (UW) Problem godności człowieka w twórczości Jana Parmentier (1494-1529).
6. Agata Sobczyk (UW) Język prostaczków: sancta simplicitas w średniow. literaturze francuskiej.
7. Ewa Dorota Żółkiewska (UW) Aluzja i jej funkcje w trzynastowiecznych francuskich fabliaux.

7) 29 marca 2004 (zorganizował doc. dr hab. M. Mejor)
1. Jacek Soszyński – Kronika uniwersalna w kodeksie wilanowskim (XV w.)
2. Krystyna Krauze – Dydaktyczne i merytoryczne walory gramatyki Jana z Głogowa.
3. Kazimierz Łatak – Traktaty Piotra Klarety z Roudnic w Polsce.
4. Sławomir Górzyński – Nagrobek ks. Władysława cieszyńskiego w Pizie.
5. Maria Jernajczyk - Hierarchia i wspólnota na Uniwersytecie Krakowskim – teoria i praktyka.
6. Mieczysław Mejor – Średniowieczna literatura komentująca i izagogiczna.

8) 31 maja 2004 
1. Małgorzata Smorąg-Różycka - Cesarz pobożny: o jednym z aspektów oficjalnego wizerunku władcy w sztuce bizantyńskiej.
2. Małgorzata Dąbrowska - Czy się ożenić? Cesarza Manuela II Paleologa (†1425) pogląd na małżeństwo
3. Paweł Migasiewicz - Ubiór i kult. Uwagi na temat ubierania figur i obrazów
4. Kamil Kopania - Słowo – obraz – teatr. Kilka uwag na temat Rozmyślań dominikańskich
5. Piotr Bering - Kronika – nieznany gatunek dramatyczny?
6. Paweł Kozioł - Exemplum i alegoria w strukturze kroniki mistrza Wincentego

9) 27 października 2004
1. Dr Magdalena Sakowska - Łacińskie teksty autorstwa kobiet w epoce średniowiecza
2. Dr Zbigniew Kadłubek - Vita activa i vita contemplativa u Piotra Damianiego.
3. Dr Adam Krawiec - Stosunki seksualne ludzi z istotami nadprzyrodzonymi (w piśmiennictwie europejskim).
4. Dr Dorota Gacka - "Być równą aniołom", czyli dlaczego św. Kinga postanowiła zachować dziewictwo.
5. Dr Maciej Michalski - Od podporządkowania do dominacji: kilka uwag o autorytecie świętości w Vita maior świętej Jadwigi śląskiej.

10) 26 stycznia 2005 (org. A. Wicher)
1. Rafał Borysławski – Erotyka a myślenie magiczne w zagadkach staroangielskich
2. Joanna Kazik – Postaci kobiece w średniowiecznym angielskim dramacie misteryjnym
3. Liliana Sikorska – "I zgrzeszyłem ... mową". Psychomachia w poźnośredniowiecznych moralitetach i interludiach
4. Anna Warmuz – Metafory, które organizowały życie człowieka średniowiecza.
5. Andrzej Wicher – Paradoksy związane ze spożywanienim pokarmów w średniowieczu – wstępny rekonesans
6. Anna Czarnowus – Edyp średniowieczny w ,,Oblężeniu Teb’’ Johna Lydgate’a
7. Władysław Witalisz – Wokół średniowiecznej Troi: mit, historia i polityka w średnioangielskich opowieściach o wojnie trojańskiej
8. Rafał Molencki – Różnica między edytorskimi interpretacjami tekstów średniowiecznych w wydaniach krytycznych a ich oryginalnymi rękopisami.

11) 23 marca 2005 Mediewalizm
1. Ryszard Knapiński (KUL Lublin) – Biblia uboga czy komiks? Dewaluacja pojęcia Biblia pauperum.
2. Jacek Kowzan (Akademia Podlaska, Siedlce) – Quattuor hominum novissima. Między słowem a obrazem.
3. Aneta Kramiszewska (KUL Lublin) – Wizja św. Jana Kantego - modyfikacje średniowiecznego tematu Misericordia Domini w sztuce barokowej.
4. Roman Zawadzki (PAT Kraków) – Historia i legenda w kształtowaniu wizerunku św. Jana z Kęt.
5. Paweł Bohuszewicz ( UMK Toruń) – ‘Uwielbiona opatrznościowa struktura’. O tożsamości ideologii społeczno-politycznej Kazań sejmowych Piotra Skargi i scholastycznej kosmologii.
6. Andrzej Jurek (UMK Toruń) – Żywot św. Krzysztofa Piotra Skargi jako przykład recepcji średniowiecznej Legendy o św. Krzysztofie Jakuba de Voragine.
7. Mariusz Kazańczuk (IBL PAN, Warszawa) – Średniowieczne korzenie Historyj świeżych i niezwyczajnych.
8. Roman Mazurkiewicz (AP Kraków) – O skarbie Piotra Wydżgi ukrytym w staropolskiej legendzie.
9. Barbara Kowalik (Uniwersytet Warszawski) – Paradoksy współczesnego mediewalizmu. –
10. Krzysztof Obremski (UMK Toruń) – Socrealistyczny apokryf a kult komunistycznych „świętych”.

12) 11 maja 2005 W PIĘĆSETLECIE ŚMIERCI BŁ. WŁADYSŁAWA Z GIELNIOWA; org. Roman Mazurkiewicz (Akad. Pedagogiczna Kraków)
1. Wiesław Wydra (UAM, Poznań) – O Władysławie z Gielniowa – po piętnastu latach.
2. Wiesław Franciszek Murawiec (PAT, Kraków) – Rozwój kultu bł. Władysława z Gielniowa.
3. Alicja Szulc (UAM) – Sermone et cantico. O instrumentach religijnej dydaktyki bernardynów w średniowieczu.
4. Andrzej Jazdon (UAM, Poznań) – Muzyka w klasztorach bernardyńskich.
5. Katarzyna Krzak (UAM, Poznań) – Ikonografia bł. Władysława z Gielniowa.
6. Wacław Twardzik (IJP PAN, Kraków) – Uwagi tekstologa skreślone z nadzieją na ponowną edycję utworów Władysława z Gielniowa.
7. Jan Godyń (UJ) – Interpunkcja w polskich utworach Władysława z Gielniowa – uwagi do transkrypcji.
8. Roman Maria Zawadzki (PAT, Kraków) – W kręgu poetyckich i warsztatowych inspiracji Władysława z Gielniowa.
9. Paweł Stępień (UW) – Kilka uwag o pieśni Władysława z Gielniowa Jasne Krystowo oblicze.
10. Rafał Wójcik (UAM, Poznań)Władysława z Gielniowa komentarz do Pieśni nad pieśniami.

13) 19 października 2006 SIILESIA, org. Zbigniew Kadłubek (Uniw. Śląski)
1. Prof. dr hab. Marek Cetwiński (Akademia Jana Długosza w Częstochowie) -- „Carmen Mauri”, czyli efekt śnieżnej kuli.
2. Dr Piotr Boroń (Uniwersytet Śląski, Katowice) -- Przemiany kulturowe na Śląsku w II połowie XII wieku i ich mazowiecko-walońskie korzenie.
3. Dr Jacek Soszynski (Uniwersytet Warszawski) -- Problemy komentowanego przekladu Kroniki Marcina Polaka.
4. Dr Zbigniew Kadłubek (UŚ) -- Integumentum i „Święta Kraina Milczenia” Mistrza Wincentego.
5. Dr hab. Piotr Bering (Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań) –  Wyobrażenia geograficzne Śląska w późnośredniowiecznych kronikach regionalnych i wczesnorenesansowych Descriptiones.

14) 5 kwietnia 2006 Historia i narracja. Średniowieczna rzeczywistość przedstawiona (org. Prof. Jacek Banaszkiewicz , Uniwersytet Warszawski)
1. Dr Paweł Żmudzki (Instytut Historyczny UW) - Młodzi wojownicy - więź wspólnotowa i struktura grupy w narracjach kronikarskich
2. Mgr Paweł Derecki (Instytut Historyczny UW) - Alleluja! Alleluja! Alleluja! Święty German kontra Sasi i Piktowie
3. Dr Robert Bubczyk (Instytut Kulturoznawstwa UMCS) - Prezentacja książki pt.: Szachy i rycerze. O grach planszowych w angielskiej kulturze wyższej późniejszego średniowiecza, Lublin 2005
4. Prof. Jacek Banaszkiewicz (Instytut Historyczny UW) - Theatrum rituale Konrada II? Wipon o pierwszych czynach władcy
5. Dr Michał Tomaszek (Instytut Historii UMCS) - Klasztor w Brauweiler – fundatorzy Ezzonidzi i wspólnota mnichów
6. Mgr Anna Gronowska (Instytut Kultury Polskiej UW) - Rycerskie przechwałki i obietnice – świadectwa epickie i historiograficzne

15–16) 30 maja 2007 Pogranicza teatralności  
Kultura intelektualna
1. Piotr Bering – „W poszukiwaniu ukrytej dramaturgii, czyli o teatralności kronik”. 
2. Anna Loba – „Teatralność w dziełach dydaktycznych Philippe'a de Mézieres i jej związki z liturgią.”
3. Marta Łykowska – „Świat średniowiecznych wizji. O związkach literatury wizyjnej z teatralnością”.
4. Magdalena Ryszka-Kurczab - "Dialektyka myśli i teatralność: wokół polskich średniowiecznych sporów dialogowych".
5. Rafał Wójcik - "Teatralizacja pamięci. Ars memorativa i teatr wyobraźni w średniowieczu".
Kultura religijna
6. Krzysztof Bracha – "Kazanie średniowieczne jako teatr gestu i słowa".
7. Marcin Morawski -- „Pierwiastek dramatyczny we wczesnej homiletyce i literaturze anglo-łacińskiej”.
8. Dorota Gacka – Msza i poezja liturgiczna „w teatrze kościoła”.
9. Jerzy Pysiak - Teatralizacja oficjów brewiarzowych w liturgii łacińskiej w okresie rozkwitu średniowiecza.
10. Grzegorz Gołaś - Teatralność w utworach i ćwiczeniach medytacyjnych.
11. Piotr K. Morawski - „Narracyjność dramatyczna: teksty o męczeństwie świętych w perspektywie teatralnej”.
12. Kamil Kopania - "Lalki oraz rzeźby animowane w kulturze religijnej średniowiecza".
13. Anna Madys – „Błazenada, szaleńcy Boży, karnawał”.
14. Ewa Dorota Żółkiewska - "Teatralność trzynastowiecznych francuskich fabliaux".
31 maja 2007
Kultura artystyczna
15. Krzysztof Rzepkowski - "Teatralność komedii elegijnej".
16. Katarzyna Dybeł - „Miłość i śmierć: teatralność w starofrancuskim Tristanie pisanym prozą”.
17. Maria Maślanka-Soro - „Dramatyczność teatralna u Dantego i Boccaccia”.
18. Jan Okoń - „Wokół teatralności Lamentu świętokrzyskiego”.
19. Małgorzata Dowlaszewicz – „Elementy teatralne w późnośredniowiecznym romansie prozą w Niderlandach”.
20. Andrzej Wolański - „Śpiewacze turnieje w świecie minnesangu i meistergesangu w epoce średniowiecza i renesansu na Śląsku”.
21. Łukasz Kozak - „Teatralność scen muzycznych w ikonografii średniowiecznej”.
Kultura polityczna
22. Jerzy Pysiak - „Sakralny teatr władzy monarszej. Udział książąt w obrzędach liturgicznych związanych z kultem świętych i kultem relikwii w Europie zachodniej w XI-XIII w.”
23. Przemysław Marciniak - "Theatrum Byzantinum - widowiska o charakterze teatralnym w kulturze bizantyńskiej od IX do XV wieku".
24. Jolanta Rzegocka -- "Wjazdy i triumfy królewskie oraz magnackie w dawnej Rzeczpospolitej".
25. Mariusz Kazańczuk -- „Od turnieju rycerskiego do pompa funebris. Widowiska heraldyczne w dawnej Polsce”

17) 5 marca 2008 Muzyka i Poezja
1. Gabriela Kurylewicz: Tomasza z Akwinu teoria muzyki – w poszukiwaniu jedności życia kontemplacyjnego i aktywnego
2. Marcin Bornus-Szczyciński: Muzyka średniowieczna – tak inaczej retoryczna, że aż uważana za przedretoryczną.
3. Mieczysław Mejor: Wiersz "Veni, Domine et noli tardare" w liturgii Adwentu a "Kazania świętokrzyskie"
4. Sławomira Żerańska-Kominek: Muzyka w ogrodzie miłości
5. Jakub Fischer: Harmonia lyrica w potrydenckiej twórczości polskich poetów metafizycznych – problem trwałości tradycji i nowatorstwa.
6. Andrzej Wolański: Dźwięk a słowo w muzyce epoki średniowiecza

18) 4-6 czerwca 2008 (współorg. Wojtowicz): Nowe badania nad Kroniką biskupa Wincentego
1. Jacek Banaszkiewicz, Narrator w przebraniu - o przedstawieniu pewnego epizodu w Kronice Wincentego
2. Janusz Bieniak, Jak Wincenty rozumiał i przedstawiał ustrój państwa polskiego
3. Piotr Bering, Co Kadłubek mógł wiedzieć o teatrze?
4. Bogdan Wojciech Brzustowicz, Realia kultury rycersko-dworskiej w kronice Mistrza Wincentego
5. Robert Bubczyk, Wpływ pisarstwa Jana z Salisbury na Kronikę Mistrza Wincentego na przykładzie wybranych fragmentów utworu (literacki ,,portret'' Kazimierza Sprawiedliwego)
6. Dragos Calma, Identyfikacja źródeł „Kroniki” przy pomocy programu Dramo.
7. Marek Cetwiński i Jacek S. Matuszewski, Metodologia wyrażania pożądanej koncepcji ustrojowej w „Kronice” Wincentego i jej współczesne implikacje
8. Katarzyna Chmielewska, Recepcja rzymskiej literatury antycznej w „Kronice polskiej” Mistrza Wincentego.
9. Antoni Czyż, Duchowość i poglądy teologiczne Wincentego w świetle Kroniki.
10. Ryszard Grzesik, Południowosłowiańskie wątki w małopolskiej tradycji historycznej XIII wieku
11. Zenon Kałuża, O lekturach filozoficznych mistrza Wincentego
12. Karol Kollinger, Dlaczego Mistrz Wincenty przemilczał kaźń Piotra Włostowica.
13. Adam Krawiec, Wyobrażenia geograficzne w Kronice Wincentego.
14. Jakub Z. Lichański, Między tradycją a nowoczesnością: prologi do kronik Anonima zw. Gallem oraz Mistrza Wincentego. Analiza retoryczna.
15. Wojciech Mrozowicz, Czy Kadłubek był zrozumiały? O skrótach i uproszczeniach jego dzieła.
16. Adrien Quéret Podesta, Funkcja "Listu Kolomana Wegierskiego" w Kronice Wincentego Kadłubka.
17. Henryk Samsonowicz, Sytuacja polityczna, w jakiej działał Wincenty.
18. Edward Skibiński, Kryzysy władzy w Kronice Wincentego.
19. Leszek P. Słupecki, Krak i Wanda przed Kadłubkiem, w czasach Kadłubka, u Kadłubka i po Kadłubku.
20. Janusz Sondel, Wincenty zw. Kadłubkiem jako apologeta prawa rzymskiego.
21. Vratislav Vaníček, Interpretace vztahů mezi Přemyslovci a Piastovci ve 12. století v kronice mistra Wincentyho.
22. Przemysław Wiszewski, Co z tą Polską? Patria - Polonia w kronice Kadłubka.
23. Paweł Żmudzki, Mistrz Wincenty jako interpretator Anonima zw. Gallem.

19) 25 czerwca 2008 Kategoria teatralności w mediewistyce I

20) 29 kwietnia 2009 Kategoria teatralności w mediewistyce – II 
1. Klementyna Glińska (Kraków) – Między retoryką a dramatem, czyli o teatralności komedii elegijnej.
2. Piotr Bering (Poznań) – Teatralność narracji i struktury w kronikach.
3. Dorota Gacka (Warszawa) – Elementy teatralne w Nowej poetyce Godfryda de Vinsauf.
4. Magdalena Sakowska (Wałbrzych) – Dialogi Cnót i Przywar w „Liber vitae meritorum” Hildegardy z Bingen – wczesna zapowiedź moralitetu?
5. Sylwia Konarska-Zimnicka (Kielce) – Blasfemia Męki Pańskiej? Przykład tańca.
6. Prezentacja doktoratu: Kamil Kopania (Warszawa) – Animowane figury Chrystusa Ukrzyżowanego w kulturze religijnej łacińskiego średniowiecza (styczeń 2009, UW)
7. Komunikaty innych uczestników zespołu „Pogranicza teatralności”
8. Zebranie polskich członków Société Internationale pour l'étude du Théâtre Médiéval poświęcone udziałowi w XIII Kongresie SITM, Giessen, lipiec 2010.

21) 28 października 2009: The Category of Theatricality In Medieval Studies (III)
1. Terry Gunnell (Reykjavik) – The Drama of the Poetic Edda: Performance as a Means of Transformation
2. Jakub Morawiec (Katowice) – Characteristic of skaldic court performances
3. Piotr K. Morawski (Warszawa) – The Anatomy of Suffering: Presentation of Christ in the Middle English Passion Plays
4. Kamil Kopania (Warszawa) – On the Origins of Medieval Animated Sculptures of Crucified Christ
5. Małgorzata Dowlaszewicz (Wrocław) – Performative aspects of the Dutch prose romance Alexander van Mets

22) 3 marca 2010 (org. Krzysztof Bracha, IH PAN, UJK Kielce) Kazania Świętokrzyskie
Geneza, przekaz, tekst, kontekst --- po lekturze nowej edycji
1. Marek Derwich, Jeszcze raz o pochodzeniu ‘Kazań świętokrzyskich’.
2. Tadeusz M. Trajdos, Wokół genezy i pochodzenia ‘Kazań świętokrzyskich’.
3. Tadeusz Witczak, Nad relikwią prozy polskiej.
4. Bogdan Walczak, Uwagi o transkrypcji ‘Kazań świętokrzyskich’.
5. Jakub Z. Lichański, ‘Kazania Świętokrzyskie’ - aspekt retoryczny.
6. Krzysztof Obremski, Retoryka ponad gramatyką (składnią)? O konstrukcji "a są słowa Syna Bożego" i tradycjach literackich ‘Kazań świętokrzyskich’.
7. Tomasz Mika, ‘Kazania świętokrzyskie’ jako obiekt badań filologicznych. Pomiędzy literaturoznawstwem a językoznawstwem.
8. Zdenek Uhliř, O Řečech nedělních a svátečních Tomáše ze Štítného: Problém české a latinské transmise kazatelských textů.
9. Krzysztof Bracha, Noty łacińskie w ‘Kazaniach świętokrzyskich’

23)  8-9 czerwca 2011 (współorg. Paweł Stępień, IBI UW) Średniowieczne rozmowy człowieka ze śmiercią
► WYKŁAD WSTĘPNY
1. Ewa Siatkowska (Warszawa) – Kilka kwestii spornych w badaniach De morte prologus.
► TRADYCJE BIBLIJNE, LITERACKIE, OBYCZAJOWE
2. Marek Starowieyski (Warszawa) – Śmierć w apokryfach chrześcijańskich
3. Mirosław Lenart (Opole) – „L’anima mia che con la morte parla”. Długie trwanie rozmów człowieka ze śmiercią w literaturze włoskiej.
4. Anna Skóbel (Kraków) – Dziecko w obliczu spraw ostatecznych, czyli o Rozmowie Panienki ze Śmiercią Kaspra Miaskowskiego.
5. Bogdan Rok (Wrocław) – Reformaci polscy wobec problemu przygotowania do śmierci w XVIII wieku.
6. Brigita Žuromskaitě (Wilno) – Postać śmierci w XVI-XVII wiecznych kazaniach pogrzebowych i testamentach rodziny Sapiehów.
7. Anna Marciniak-Sikora (Łódź) –"Codzienna w całym świecie praktyka, nieuchronny wyrok Boski, iż kto się rodzi, umierać musi...." . Kilka uwag o arengach w staropolskich testamentach szlachty krakowskiej.
►► WOKÓŁ POLIKARPA (WARSZTAT, FUNKCJONOWANIE, ODBIÓR)
8. Paweł Stępień (Warszawa) – „Czyż nie uczynił Bóg głupstwem mądrości świata?” (1 Kor 1, 20). Mądrość mędrców i mądrość Boża w Rozmowie mistrza Polikarpa ze Śmiercią.
9. Jacek Kowzan (Siedlce) – Konteksty teologiczne i ikonograficzne Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią.
10. Tomasz Wojczak (Poznań) - Dialog mistrza Polikarpa ze śmiercią a średniowieczna kultura ludowa.
11. Dominika Gruntkowska (Szczecin) – Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią a Nędza z Biedą z Polski precz idą. Oddziaływanie dialogu średniowiecznego na dialog rybałtowski.
12. Viviana Nosilia (Padwa) – XVI-wieczna staroruska przeróbka Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (Сказание о смерти некоего мистра философа)
13. Andrzej Dąbrówka (Warszawa) – Uwarunkowania artystyczne dialogów nauczyciela ze śmiercią (materiał tematyczny Polikarpa, kompozycja i funkcjonowanie w ujęciu konstruktywistycznym).

24) 25 maja 2012 Juliusz Domański: Łacina w Polsce. Literatura myślicielska
A. Dziedzictwo antyczne explicite
A.I. Starożytności grecko-rzymskie, starożytności chrześcijańskie, starożytności polskie, legendy genealogiczne, egzempla
A.II. Prehumanistyczna problematyka języka i stylu
A.III. Język w znaczeniu ścisłym: etyka i gramatyka
A. IV. Dwujęzyczność piśmiennictwa
B. Dziedzictwo antyczne implicite
B.I. Późnośredniowieczne pojęcie filozofii
B.II. Refleksja metahistoryczna
B.0. Założenie i odnowienie uniwersytetu w Krakowie
B.III. Myśl polityczno-społeczno-kościelna

25) 9 listopada 2012 Przed XIV Kongresem SITM w Poznaniu; Pogranicza teatralności
Komunikaty wygłosili: Piotr Bering, Dorota Gacka, Piotr K. Morawski, Jolanta Rzegocka, Tomasz Wojczak,
Dotąd wygłoszono 175 referatów.

26 12/13 czerwca 2013 (współorg. Mikołaj Olszewski, IFiS PAN) 
Jan z Dąbrówki – Komentarz do Kroniki polskiej biskupa Wincentego
http://www.mediewistyka.pl/content/view/329/36/

Odznaczenie krzyżem oficerskim orderu Polonia Restituta dla Profesor Teresy Michałowskiej

10-10-2012

Instytut Badań Literackich z radością zawiadamia, że  Profesor Teresa Michałowska została odznaczona krzyżem oficerskim orderu Polonia Restituta.

Z tej okazji Dyrekcja i Prezydium Rady Naukowej IBL PAN wręczyły Odznaczonej list gratulacyjny. Nastąpiło to w siedzibie Instytutu (Pałac Staszica) 12 października (piątek) o godzinie 10.00 w sali 144.

Galeria zdjęć

9 listopada 2012 - XXV Spotkania Mediewistyczne. Przed Kongresem SITM w Poznaniu