Strategic Collaboration for Interdisciplinary Research on Open Science in SSH
Okres realizacji: | 01.09.2024 - 31.08.2026 |
Źródło finansowania: |
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu „Partnerstwa Strategiczne NAWA” (numer projektu: BNI/PST/2023/1/00165) |
Budżet projektu |
Budżet projektu: 842 119,84 PLN |
|
Opis projektu:
Projekt SCIROS ma na celu utworzenie sieci badawczej do prowadzenia systemowych badań otwartej nauki oraz ugruntowanie trwałej współpracy między instytucjami akademickimi na podstawie wymiany naukowców, wspólnych prac badawczych oraz wydarzeń międzynarodowych i lokalnych.
Projekt jest odpowiedzią na potrzeby środowiska akademickiego z zakresu nauk humanistycznych i społecznych (HS), wyrażone w ankietach i wywiadach przeprowadzonych przez społeczność OPERAS w ramach projektów: OPERAS-P, DIAMAS, Dariah.lab, PALOMERA i OPERAS-PL. Zidentyfikowały one istotny brak w dyskursie na temat otwartej nauki, tj. niedostatek empirycznych punktów odniesienia dla kompleksowej argumentacji wykazującej jej użyteczność. Projekt SCIROS wypełnia tę lukę poprzez systematyzację różnorodnych i fragmentarycznych badań nad otwartą nauką z takich dziedzin jak ekonomia, bibliometria, filozofia nauki i studia nad infrastrukturą, aby podjąć interdyscyplinarną refleksję nad otwartą nauką i jej wpływem na społeczność naukową.
Badania prowadzone będą na trzech ramowych obszarach: teoria, praktyka i infrastruktura, z wykorzystaniem różnorodnych doświadczeń i kompetencji partnerów projektu. Projekt będzie opierał się na wzajemnym uczeniu się i analizie innowacyjnych modeli, narzędzi i praktyk ON poprzez badania i wizyty studyjne w bardziej doświadczonych, specjalistycznych jednostkach, prowadząc do rozbudowania potencjału naukowego IBL PAN w zakresie koordynacji i implementacji krajowych i europejskich przedsięwzięć z zakresu ON w HS, a także stworzenia międzynarodowej sieci badawczej do badań tych zagadnień.
Projekt podzielony jest na trzy fazy:
- Analiza stanu badań w celu stworzenia interdyscyplinarnych ram koncepcyjno-metodologicznych przez partnerów projektu.
- Wizyty studyjne i warsztaty poświęcone konkretnym zagadnieniom z trzech kluczowych obszarów projektu.
- Opracowanie wniosków i ich walidacja na konferencji.
- Prezentacja wyników grupom docelowym.