Ryby, żaby i raki

Lider: Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (Warszawa) Zespół Literatura a Glottodydaktyka IBL PAN

Kierownik projektu: dr hab. Agata Roćko

Partner: Przykarparcki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka Ukraina (Iwano-Frankiwsk)

 

>>> Publikacja do pobrania<<< 

 

Kierownik: Samanta Busiło

Cel projektu:

1.       Promocja języka polskiego na Ukrainie, promocja nauczania języka z wykorzystaniem polskiej literatury dla dzieci.

2.       Kształcenie studentów (przyszłych nauczycieli) i lektorów jpjo/2, w tym wykładowców metodyki uczenia (się) jpjo/2, z zakresu nauczania dzieci z Ukrainy z wykorzystaniem polskiej poezji dla dzieci (10-12 lat) (4,5,6 klasa).

Przygotowanie MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH, tzw. „pakietu edukacyjnego” złożonego z wybranych wierszy dla dzieci, scenariuszy lekcyjnych oraz kart pracy, do nauczania języka 1.       polskiego jako obcego/drugiego dzieci z Ukrainy. Dobór poezji dla dzieci uwzględnia zakres obecny w programach polonijnych szkół na Ukrainie oraz w klasach z wykładowym językiem polskim,  a także w programach przedmiotowych literatury powszechnej na Ukrainie.

 "Pakiet edukacyjny" będzie przygotowany w PDF-ie do opublikowania na stronach wnioskodawcy oraz partnera. Będzie również wydany drukiem, co umożliwi nie tylko pracę zdalną, ale i stacjonarną. Dzięki temu promocja będzie miała szeroki zakres nie tylko na Ukrainie, ale i w kraju.

2.       SZKOLENIA METODYCZNE z zakresu technik pracy z dziećmi, wykorzystania poezji na zajęciach z jpjo/2, dla studentów polonistyki PNU i nauczycieli akademickich, lektorów z Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego w Iwano-Frankiwsku. Do udziału w projekcie zostaną zaproszeni studenci innych polonistyk, . ze Lwowa, Mikołajowa, Łucka oraz Charkowa. Uczestniczy szkoleń otrzymają materiały promocyjne wraz z "pakietem edukacyjnym".

3.       Ogólnoukraiński KONKURS dla studentów i lektorów z Ukrainy na napisanie scenariusza lekcji online jpjo/drugiego, we wskazanej grupie wiekowej, opartego na polskiej poezji dla dzieci.

 

Rezultat:

Wzrost kompetencji studentów oraz wykładowców, promocja nowoczesnego podejścia w pedeutologii, a także wzbogacenie oferty szkoleniowej oraz oferty materiałów dydaktycznych z zakresu edukacji polonistycznej i językowej. W efekcie działań powstanie pakiet edukacyjny oraz zostaną przeprowadzone szkolenia online na Ukrainie wraz z lekcjami pokazowymi opartymi na przygotowanych materiałach dydaktycznych.

Promocja:Promocja języka polskiego na Ukrainie, promocja nauczania języka z wykorzystaniem polskiej literatury dla dzieci. Zastosowanie nowoczesnych technologii w nauczaniu online oraz metod aktywizujących w nauczaniu stacjonarnym. Długofalowe działania to możliwość korzystania przez nauczycieli polskich szkół, gdzie uczą się dzieci ukraińskie z gotowych scenariuszy i kart pracy, ale też pakiet edukacyjny, który będzie wzorcowym materiałem do nauczania języka polskiego z wykorzystaniem poezji polskiej dzieci cudzoziemskich w polskich szkołach.

PAKIET PROMOCYJNY: promocja w mediach społecznościowych, na stronach Instytutu Badań Literackich, Przykarpackiego Uniwersytetu w Iwano-Frakiwsku oraz w postaci toreb z materiałami promocyjnymi wysłanymi na Ukrainę.

Więcej na ten temat:

 

https://sbusilo.wixsite.com/ryby

https://pnu.edu.ua/blog/2023/05/01/46734/

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02QPRUTmg4cdeKgpMSGuvWXCdUsVFLTxUkcGsNgE9u83RmyGQrnMQs476hX2Hanc2el&id=100063522489932

https://www.facebook.com/zlota10poezji/

https://www.canva.com/design/DAFlU_MC2J4/dHVQGrcynkKfGgOrJdQ0Lw/view?utm_content=DAFlU_MC2J4&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink