ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa
tel.:(22) 826-99-45, 6572-895
e-mail: sekretariat@ibl.waw.pl
Dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN
prof. dr hab. Mikołaj Sokołowski
Zastępca Dyrektora ds. Naukowych
dr Grzegorz Marzec
Zastępca...
ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa
tel.:(22) 826-99-45, 6572-895
e-mail: sekretariat@ibl.waw.pl
Dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN
prof. dr hab. Mikołaj Sokołowski
Zastępca Dyrektora ds. Naukowych
dr Grzegorz Marzec
Zastępca...
Instytut Badań Literackich działa od roku 1948 roku. To tutaj powstały najważniejsze serie historycznoliterackie: Historia literatury polskiej pod redakcją Kazimierza Wyki, Vademecum Polonisty pod redakcją Janusza Sławińskiego, a w nim seria s...
W dniu 1.08.2018 r. Biblioteka Instytutu Badań Literackich PAN rozpoczęła realizację trzyletniego projektu pn. Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych (OZwRCIN) w ramach trzeciego konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, oś II E-administ...
Trwa rekrutacja na studia doktoranckie, podyplomowe oraz kursy.
S e r d e c z n i e z a p r a s z a m y !
Szczegółowe informacje w załączniku - plik pdf (490 KB)
Szczegółowe informacje w załączniku - plik pdf (320 KB)
Wirtualne seminarium z okazji dwusetnej rocznicy śmierci Stanisław Kostki Potockiego
Organizatorzy: Instytutu Historii Nauki PAN , Instytutu Badań Literackich PAN
Zachęcamy do obejrzenia nagrań z zajęć Prof. Agaty Roćko na Uniwersytecie w Lipsku, przeprowadzonych w ramach projektu "Literatura polska bez granic. Forum języka i kultury polskiej w Saksonii":
Zapraszamy na konferencję “The Future of Scholarly Communication” organizowaną przez międzynarodowe konsorcjum OPERAS, która odbędzie się online w dniach 24-26.02.2021 i będzie poświęcona omówieniu wyników badań podjętych w ramach grupy roboczej WP6 (Innovation) projektu OPERAS-P.
W ciągu trzech dni (24-26 lutego 2021 r.) odbywać się będą dziennie dwa panele, podczas których zespół badawczy będzie prezentował wyniki swoich badań i zbierał informacje zwrotne od zaproszonych ekspertów i publiczności.
Serdecznie zapraszamy wydawców do wypełnienia ankiety OPERAS (w języku angielskim): https://jisc.onlinesurveys.ac.uk/operas-business-models-survey-on-open-access-books.
Konsorcjum OPERAS przeprowadza ankietę wśród wydawnictw w całej Europie. Naszym celem jest zidentyfikowanie i analiza modeli biznesowych (związanych z zarządzaniem procesami wydawniczymi oraz finansowaniem działalności wydawniczej), które umożliwiają publikację monografii naukowych w otwartym dostępie.
Wyniki ankiety pomogą sformułować rekomendacje dla stworzenia zrównoważonego ekosystemu wydawniczego, który ułatwi rozwój otwartego dostępu do książek w Europie. Ponadto, dadzą wgląd w sytuację europejskich publikacji w otwartym dostępie w naukach humanistycznych i społecznych, a także pomogą uzyskać bardziej kompleksową wizję, jak OPERAS może wspierać społeczność wydawniczą w przejściu do modeli open access opartych na współpracy, na które nasza ankieta kładzie szczególny nacisk. Wzrost popularności modeli opartych na współpracy, polegających na współdzieleniu informacji, funduszy i infrastruktury, odnotowano w różnych krajach, szczególnie w Wielkiej Brytanii.
OPERAS to Europejska Infrastruktura Badawcza na rzecz rozwoju otwartej komunikacji naukowej w naukach społecznych i humanistycznych. W 2018 roku grupa robocza OPERAS Business Models Special Interest Group opublikowała raport (white paper) na temat modeli biznesowych dla otwartego dostępu. Raport opisuje obecną sytuację, w której istnieje wiele odmiennych możliwości publikowania w otwartym dostępie. Autorki i autorzy przyjrzeli się modelom biznesowym przyjętym przez członków OPERAS, a także modelom powstającym w USA i w niektórych krajach europejskich.
Ostatni raport z projektu COPIM zidentyfikował różnorodne modele pozyskiwania środków dla wydawania książek w otwartym dostępie. Ponieważ monografie pozostają kluczową formą publikacji w naukach humanistycznych i społecznych (HSS), OPERAS Business Models Special Interest Group opracowuje obecnie drugi raport (white paper), w którym zamierza rzucić światło na praktyki wydawnicze związane z otwartym dostępem do książek. Konsorcjum OPERAS chciałoby dowiedzieć się, w jaki sposób społeczność wydawnicza HSS stosuje lub mogłaby stosować modele współpracy, publikując książki w otwartym dostępie i jakie wyzwania mogą pojawić się w tym kontekście.
Bardzo liczymy na głos polskich wydawców i z góry dziękujemy za poświęcony czas!
Wypełnienie ankiety powinno zająć maksymalnie 50 minut.
Prosimy o wypełnienie ankiety do 25 marca 2021 roku.
Cała ankieta w formie dokumentu PDF znajduje się tutaj.
Na pytania związane z ankietą odpowiada dr Graham Stone (Graham.Stone[@]jisc.ac.uk)
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, tel. (22) 826-99-45, 6572-895, faks. (22) 826-99-45
Copyright © 2021 Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
Projekt i wykonanie Kompan.pl