Zmarł Profesor Jacek Trznadel

 

Z ogromnym żalem i smutkiem przychodzi nam dziś mówić o Profesorze Jacku Trznadlu w czasie przeszłym.

Profesor Jacek Trznadel był wybitną osobowością, znakomitym krytykiem literackim, pisarzem i poetą. Z pewnością zostanie zapamiętany jako ten, kto niestrudzenie poszukiwał prawdy historycznej.
Jego najgłośniejszą książką pozostanie bez wątpienia Hańba domowa, traktująca o uwiedzeniach i  rozliczeniach z polskim stalinizmem. Tematowi temu, obok zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, dedykował ważną część swojej twórczości.

Dzisiaj chcielibyśmy uwypuklić przede wszystkim związki Pana Profesora z dwoma poetami  - Bolesławem Leśmianem i Cyprianem Kamilem Norwidem. Szczególnie postawa tego ostatniego była Mu bliska, nie tylko jako poety, ale jako człowieka.

W tym roku Profesor miałby piękny jubileusz 70-lecia współpracy z Instytutem Badań Literackich PAN, z którym był związany od 1952 roku.
Po studiach podjął tutaj pracę, w 1964 r. uzyskał stopień doktora, a w 1976 roku habilitował się. Od 1992 roku był profesorem.

Będziemy również pamiętać o międzynarodowych sukcesach Pana Profesora, który przez wiele lat wykładał na Sorbonie, a także ściśle współpracował z paryską Kulturą i środowiskiem Laffitu.

Non omnis moriar…


Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

 

 

Logo Archiwum Kobiet

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku

 

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, tel. (22) 826-99-45, 6572-895, faks. (22) 826-99-45