16 grudnia (czwartek) 2021, godz.17: Wiek XIX: "Stulecie kobiet" i "Podróże kobiet"

13.12.2021

Zespół Archiwum Kobiet serdecznie zaprasza do udziału w spotkaniu poświęconym dwóm numerom czasopisma "Wiek XIX. Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza" (2019–2020). Numery te łączy szeroko pojęta problematyka kobieca.

Numer z 2019 r., zatytułowany "Stulecie kobiet", zawiera artykuły poruszające kwestię kreacji wizerunków kobiecych w literaturze polskiej (figura Ukrainki, chłopki, żony, kochanki) i pierwszych nieśmiałych prób przezwyciężania wzorca androcentrycznego. W numerze zostają przedstawione często zapomniane postaci kobiet próbujących wybić się na tożsamościową niepodległość (Seweryna Duchińska, Maria Sienkiewiczowa).

W numerze z 2020 r., zatytułowanym "Podróże kobiet", autorki sięgają do mało znanych świadectw kobiecych peregrynacji: Ludwiki Śniadeckiej, Heleny Negroni, Anny Neumanowej Marii Papieskiej, Marii Rakowskiej. Artykuły eksplorują doświadczenie egzotyki, które zawsze okazują się też podróżami w głąb siebie. Wątek podróży po wiedzę podejmuje rozprawa o pierwszych polskich studentkach.

Każdy numer zawiera także inne teksty związane z problematyką wieku XIX, a także dział recenzji (tu min. recenzja z edycji "Listów z cytadeli" Bronisławy Waligórskiej).

Redaktorką naczelną czasopisma dr hab. Magdalena Rudkowska.

Spotkanie, które odbędzie się online na platformie Zoom, poprowadzi dr Anna Marchewka. Zapraszamy w najbliższy czwartek (16.12.), o godzinie 17:00.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt mailowy na adres: archiwumkobiet@ibl.waw.pl.

 

Logo Archiwum Kobiet

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku

 

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, tel. (22) 826-99-45, 6572-895, faks. (22) 826-99-45