24 kwietnia, Warszawa: seminarium z cyklu „Duchowość kobiet”

Serdecznie zapraszamy na piąte seminarium z cyklu „Duchowość kobiet” organizowane przez zespół Archiwum Kobiet IBL PAN oraz Instytut Religioznawstwa UJ. Gościniami spotkania będą pisarka Justyna Bargielska i artystka sztuk wizualnych Ada Karczmarczyk. Wystąpią one z krótkimi prezentacjami, które będą punktem wyjścia do dyskusji.

Justyna Bargielska, autorka tomów poetyckich („Dwa fiaty”, „Bach for my baby”) i prozy (Obsoletki”, „Małe lisy”), opowie o swojej twórczości w wystąpieniu zatytułowanym „Religia to przedmiot pamięciowy - między objawieniem a relacją”. Duchowość w tekstach Bargielskiej zaznaczona jest silnie świadomością śmiertelności.
Ada Karczmarczyk, która w ramach seminarium wystąpi z prezentacją zatytułowaną „Dobro, prawda, piękno”, autorka m.in. wystaw „Świadectwo”, „Bóg i dziewczyna”, przyjmuje postawę ewangelizującą i afirmującą, czerpiąc z kultury popularnej i estetyki kiczu. Artystki łączy poczucie humoru a nawet ironia.

Spotkanie będzie okazją do zastanowienia się nad tym, jaką funkcję we współczesnej duchowości pełni śmiech, również śmiech przez łzy, oraz co oznacza bycie katoliczką w Polsce XXI wieku.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Jazdów 2, Warszawa, 24.04.2017, godzina 17.00.

Plakat >>

 


 

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa, tel. (22) 826-99-45, 6572-895, faks. (22) 826-99-45