20 września 2014, godz. 14:00 - otwarcie wystawy "Nieznane oblicze Sławomira Mrożka"

20 września 2014 roku o godzinie 14:00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotografii Pawła Chary – fotografika oraz osobistego sekretarza pisarza. Fotografie, które będzie można zobaczyć na Krakowskim Przedmieściu – Skwer ks. Jana Twardowskiego, prezentują Sławomira Mrożka na pograniczu światów. Świat realny autora „Tanga” ściera się ze światem wewnętrznym, rzucając nowe światło na kontrowersyjną postać wybitnego polskiego dramaturga. Oprócz warszawskiej odsłony ekspozycja prezentowana będzie m.in. w Krakowie, Łodzi, Paryżu, Rzymie, Berlinie.

 Mrożek pieczołowicie chronił swoje życie prywatne. Niechętny wywiadom, zdawkowy w wypowiedziach, wycofany, momentami nieobecny, zyskał wizerunek nostalgika. Poza żoną Susaną nikt nie miał wstępu do prawdziwego świata Mistrza Sławomira. Sytuacja uległa zmianie, gdy do gabinetu twórcy zaproszony został Paweł Chara – fotografik, który pełnił rolę jego osobistego sekretarza, a także dokumentował ostatnie dwa lata życia pisarza.

Projekt: „Mrożek – życie warte jest życia” realizowany jest przez fundację noszącą imię polskiego dramaturga. Jego głównym celem jest ukazanie nowej, nieznanej twarzy Mrożka, pobudzenie dyskusji o literaturze Mistrza oraz przypomnienie wielkiego człowieka, który na trwałe zapisał się w świadomości Polaków.

Paweł Chara, założyciel i prezes zarządu fundacji, przyznaje, że głównym celem jego spotkania z pisarzem było przygotowanie albumu fotograficznego. Z biegiem czasu Mrożek i jego świat pochłaniał go coraz bardziej. Pojawiały się wciąż nowe pomysły, a pierwotna idea rozrastała się o nowe komponenty.

Prezentacja w Warszawie wpisuje się w blisko dwuletni cykl wystaw objętych honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. To pierwszy z trzech elementów przedsięwzięcia. Kolejnym jest książka, w której, oprócz fotografii Chary, pojawi się pierwszy tekst wdowy po pisarzu – Susany Osorio Mrożek. Publikacja ukaże się w marcu 2015 roku. W przygotowaniu jest również 40-minutowy film dokumentalny z „gabinetu” pisarza. Premiera zaplanowana jest na koniec 2014 roku.

Tomasz Sikora o wystawie: „Bardzo dobra fotografia. Niewątpliwie świetnie oddaje atmosferę intymnego świata tego Samotnika. Poszczególne obrazy otwierają kolejne opowiadania. Czarno-biała, kontrastowa forma kreuje tajemniczy, nieznany świat Mistrza".

Partnerzy :
Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
1. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. – sponsor strategiczny.
2. Nikon Polska S.A
3. Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
4. Związek Polskich Artystów Fotografików.
5. Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
6. Polska Akademia Nauk
7. Recpublica – Studio nagrań.
8. Wirtualna Polska S.A
Źródło: Fundacja im. Sławomira Mrożka.

Paweł Chara – urodzony 16 lutego 1978 roku w Dębnie (województwo zachodniopomorskie) jako jeden z czterech synów. Uznany fotografik, przyrodnik, podróżnik, osobisty sekretarz Sławomira Mrożka. Ma za sobą kilkadziesiąt autorskich wystaw prezentowanych w kraju i za granicą. Publikuje w prasie (m.in. „National Geographic”, „Poznaj Świat”, „Gazecie Wyborczej”, "Tygodnik Powszechny", "Przekrój", "Polityka", „ Ptaki Polski ”), książkach i albumach. Jedyny europejski stały współpracownik „China National Geographic”. Wykładowca prestiżowe szkoły fotograficznej, Akademii Nikona. Prezes Fundacji im. Sławomira Mrożka. Prace Chary sprzedawane są w limitowanych seriach, odpowiednio sygnowanych stemplem autora. Pod koniec 2011 roku Paweł rozpoczął projekt poświęcony jednemu z najwybitniejszych dramatopisarzy – Sławomirowi Mrożkowi. W latach 2011-2013 mieszkał z Mistrzem w Nicei.

 

Logo Archiwum Kobiet

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku