Zintegrowana Baza Bibliograficzna e-ZBB IBL PAN

kierownik: dr Joanna Krauze-Karpińska
grant NPRH
na lata 2012 - 2017

Projekt zakłada opracowanie schematu opisu elektronicznego materiału zgromadzonego w IBL PAN w postaci papierowych kartotek, dziś słabo dostępnych i poddanych niszczącemu działaniu czasu, i utworzenie dostępnej w internecie rozbudowanej elektronicznej bazy danych. Baza ta ma zawierać wprowadzone w pierwszej kolejności dwa najważniejsze katalogi:

Indeks Rękopiśmiennych Literariów Staropolskich (liczący ok. 30 tysięcy rekordów) uzupełniający Bibliografię polską Estreicherów w zakresie rękopiśmiennych przekazów tekstów literackich z XV-XVIII w.,
Retrospektywną Bibliografię Zawartości Czasopism XIX i XX w. (RBZCz; znaną powszechnie pod nazwą: Kartoteka Bara), jako uzupełnienie bieżącej Bibliografii Zawartości Czasopism w zakresie publikacji o charakterze literackim (tekstów literackich i paraliterackich, artykułów o charakterze historyczno- i teoretycznoliterackich, krytyki literackiej, recenzji itd.) zamieszczanych w czasopismach XIX i początku XX w. (do 1939 r.).

Wprowadzenie tych cennych zbiorów do scentralizowanego, elektronicznie dostępnego katalogu e-ZBB gwarantuje powszechny, nieograniczony obieg naukowy materiałów, które podlegają postępującemu coraz szybciej niszczeniu i są rozproszone (Kartoteka Bara częściowo przechowywana jest w Warszawie, częściowo w Poznaniu), a co za tym idzie mało wykorzystywane w pracach badawczych.

Długofalowość projektu zakłada kontynuowanie cyfryzacji Kartoteki Bara, włączanie do Zintegrowanej Bazy Bibliograficznej mniejszych zespołów bibliograficznych, takich jak np.: Kartoteka Czasopism Lat Wojny 1939-1945, Powieści Odcinkowej i Opowiadań Literackich z Lat 1918-1939, Bibliografia Staropolskiej Retoryki i Poetyki, Rękopiśmiennego Dramatu Staropolskiego, Życia Literackiego w PRL za Lata 1944-1969 oraz wielu innych, a także o uzupełnianie i poprawianie danych w obrębie baz w niej już umieszczonych. 

>> Bibliografia Bara

Logo Archiwum Kobiet

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku