Skamandrycka triada na emigracji. Edycja listów Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego i Mieczysława Grydzewskiego (publikacja książkowa i cyfrowa)

kierownik:  dr hab., prof. IBL PAN, Beata Dorosz
grant nr 0173/NPRH/H1a/83/2015
na lata 2015-2020


 
Projekt dotyczy korespondencji wybitnych przedstawicieli literatury i kultury polskiej XX wieku, poetów Jana Lechonia i Kazimierza Wierzyńskiego oraz redaktora Mieczysława Grydzewskiego – wymieniane między nimi listy, zachowane w Polskim Instytucie Naukowym w Ameryce z siedzibą w Nowym Jorku i Bibliotece Polskiej w Londynie, są ważnym ogniwem polskiego dziedzictwa kulturowego. Ten unikatowy zasób dokumentów źródłowych zawiera fundamentalne informacje na temat polskiego życia kulturalno-literackiego i społeczno-politycznego na emigracji po II wojnie światowej, stanowi też jedno z najistotniejszych źródeł materiałowych do badań życia i twórczości trójki korespondentów.
Projekt zakłada wydanie korespondencji w opracowaniu krytycznym Beaty Dorosz przy współpracy Pawła Kądzieli w postaci książek w Wydawnictwie IBL PAN:Listy 1941-1956 Jana Lechonia i Kazimierza Wierzyńskiego (w liczbie 227 – w jednym tomie) oraz Listy 1940-1969 Mieczysława Grydzewskiego i Kazimierza Wierzyńskiego (około 1100 – w 3-4 tomach). Pierwszy dwugłos zostanie wydany w marcu 2017 r., drugi – w 2020 r.
Krytyczna edycja archiwalnego zespołu listów będzie także prezentowana w formie ogólnodostępnej kolekcji cyfrowej w ramach Nowej Panoramy Literatury Polskiej. Edycja cyfrowa, opracowywana przez zespół pod nadzorem dra Bartłomieja Szleszyńskiego, będzie wykorzystywała system TEI (TextEncodingInitiative), prezentujący obecnie najwyższy standard jakości w zakresie kodowania edycji cyfrowych na świecie. Pozwoli to na szeroki i stały dostęp do opracowywanych materiałów wraz z komentarzem naukowym oraz na złożone formy przeszukiwań i prezentacji całości materiału. Edycja cyfrowa ma charakter pionierski:będzie pierwszą w Polsce opartą na TEI edycją związaną ze współczesnością.

 

 

Logo Archiwum Kobiet

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

Logo Słownika Polszczyzny XVI wieku